منو
 صفحه های تصادفی
تزئینات رنگی آهکی در غار
نامه های امام زمان علیه السلام - بیعت نکردن با طاغوت
همراه با مادر در بیت الاحزان
دين و دنيا
حد و پیوستگی
تشکیل دوره اول جدول تناوبی
تمدن ایران
علت دینداری
ام حبیبه (رمله دختر ابوسفیان)
مناظره علی بن میثم با سنی و ملحد
 کاربر Online
2069 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 21 خرداد 1397 [04:12 ]
  تعیین سمت قبله در تاریخ 24 تیر 1397
 

قبله یابی و تعیین سمت قبله از مباحث بنیادین علم هیئت و نجوم اسلامی است و دانستن جهت قبله دربسیاری از عبادات امری ضرور است.
یکی از شیوه های دقیق جهت یابی قبله، استفاده از سایه شاخص به هنگام ظهر مکه معظمه، در تاریخ 24 تیر می باشد. براین پایه، می توان با استفاده از یک شاخص و تعیین سایه همان شاخص، در این روز، و در زمان معین، مجددا سمت دقیق قبله در هر مکانی اعم از مدرسه، منزل، محل کار و یا... را در نیمکره شمالی به سادگی یافت. مکه معظمه، که قبله مسلمانان در آن واقع است، در طول جغرافیایی 39 درجه و 54 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 21 درجه و 27 دقیقه شمالی قرار دارد. در روز 24 تیر هر سال، میل خورشید ( فاصله مرکز خورشید تا استوای سماوی ) با عرض جغرافیایی مکه برابر می شود یا به عبارت دیگر، در هنگام ظهر شرعی، خورشید، درست در سمت الراس مکه قرار می گیرد. در نتیجه، شاخص در مکه معظمه سایه نخواهد داشت و لذا در هر مکانی که قرار داشته باشید،‌ خلاف سایه شما،‌ سمت صحیح قبله را نشان می دهد. برای آن که این عمل به دقت انجام پذیرد، می توانید از یک وسیله عمود بر زمین ( نخ یا میله ) استفاده کنید و خلاف جهت سایه آن را در این روز از سال در هنگام ظهر مکه (ساعت 13 و 57 دقیقه روز 24 تیر به وقت ایران ) مشخص کنید. به این ترتیب جهت صحیح قبله مسلمانان در محل خود را به دست آورده اید.
دبیر گروه نجوم

  امتیاز: 0.00