منو
 صفحه های تصادفی
امام خمینی و مفهوم آزادی
تلسکوپ کاتادیوپتریک
معنویت و بافت جهان
بازی در کودکان
آثار بیولوژیکی امواج ماورای صوت
مهارت های چهارگانه ارتباطات
واردات
ترکیب سیارات از دیدگاه ژئو شیمی
ده پایان
عکسهای هوایی
 کاربر Online
1586 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 [15:21 ]
  پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک مریخ
 

ناسا و آژانس فضایی اروپا از پروژه مشترکشان برای جمع‌آوری نمونه‌های خاک مریخ و بازگرداندن آنها به زمین اطلاع دادند. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، ناسا و آژانس فضایی اروپا دیروز توافقنامه‌ای را برای انجام اولین سفر رفت و برگشت به مریخ امضاء کردند که بر اساس آن قرار است با همکاری یکدیگر نمونه‌های خاک مریخ را به زمین بیاورند.
روز گذشته این دو آژانس فضایی اعلام کردند که قصد دارند تا طی یک ماموریت فضایی نمونه‌های خاک سیاره سرخ را جمع آوری کرده و مورد بررسی قرار دهند. این کار حداقل نیاز به سه مامویت در زمین دارد و این ماموریت‌ها با `کاوشگر مریخ 2020` (Mars Rover2020) ناسا کار خود را آغاز خواهند کرد. کاوشگر مریخ 2020، یک مریخ‌نورد در حال توسعه آژانس فضایی ایالات متحده آمریکاست که قرار است در سال 2020 میلادی توسط موشک `اتلس5 ` ناسا به مریخ ارسال شود. یکی از اهداف این کاوشگر بررسی حیات میکروسکوپی در مریخ است.
مرحله نهایی این طرح شامل پرتاب یک موشک از سطح مریخ است، کاری که تاکنون انجام نشده است.
در حالی که این کار آسانی نخواهد بود، اما دانشمندان معتقدند که این کار قطعا عملی است.
`دیوید پارکر` (David Parker) مدیر اکتشاف انسان و رباتیک آژانس فضایی اروپا گفت: مأموریت `بازگشت مریخ` (MSR) یک کار دشوار اما قابل دستیابی است. مأموریت بازگشت مریخ یک ماموریت فضایی برای جمع‌آوری نمونه‌های سنگ و گرد و غبار از مریخ و آوردن آنها به زمین است.
`مریخ‌نورد اگزومارس` (ExoMars rover) یک مریخ‌نورد رباتیک برنامه‌ریزی شده مریخ، بخشی از مأموریت بین‌المللی اگزومارس به رهبری آژانس فضایی اروپا است. مریخ نورد اگزومارس قرار است در سال 2021 به مریخ ارسال شود. اگزومارس پروژه‌ای برای جستجوی نشانه‌های حیات هم در حال حاضر و هم در گذشته، در مریخ است. مرحله دوم مأموریت، پرتاب یک ` fetch rover ` خواهد بود که هدف آن آوردن نمونه‌هایی از مریخ‌نوردهای دیگر است.
fetch roverپس از پرتاب به سطح زمین بازمی‌گردد و نمونه‌ها را در یک موشک کوچکی به نام`Mars Ascent Vehicle `قرار می‌دهد. سپس این موشک نمونه‌ها را به مدار مریخ هدایت می‌کند و در آنجا این نمونه‌ها توسط یک فضاپیما جمع‌آوری می‌شوند.
پس از جمع‌آوری نمونه‌ها و بارگیری آنها در` Earth entry vehicl ` این فضاپیما با خاک مریخ به سطح زمین باز خواهد گشت.

منبع: http://parssky.com/view/FA/72149.aspx

  امتیاز: 0.00