منو
 صفحه های تصادفی
فضیلت روز جمعه
ترکیب جامعه انسانی
تیره نارون
حرکت با شتاب ثابت
معنای مکی و مدنی بودن سوره قرآن
رقص کیهانی
غلطهای املایی و تناقضات در قرآن
صفحه کلید
سپرده قانونی
بازار مشترک
 کاربر Online
560 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 15 مرداد 1395 [06:15 ]
  سیاره مشتری
 

این سیاره بزرگترین سیاره در منظومه ی شمسی است و قطری معادل 89000 مایل (143000 کیلومتر) دارد.
فاصله از خورشید: مشتری پنجمین سیاره از خورشید است. مدار آن حدود 483 میلیون مایل (777 میلیون کیلومتر) دور از خورشید یعنی 5 برابر دورتر از مدار زمین است.
چرخش به دور خورشید: 12 سال زمینی طول می کشد تا مشتری یکبار به دور خورشید بچرخد. بنابراین در تولد 12 سالگی شما، مشتری دقیقاً در همان مکانی است که در روز تولد شما آنجا بوده است.
گردش: اگرچه زمان زیادی طول می کشد تا مشتری یکبار به دور خورشید بچرخد، اما حدود 10 ساعت طول می کشد تا یکبار دور محور خودش بچرخد .
سطح: سطح مشتری جامد نیست. مواد گازی آن با افزایش عمق، متراکم می شود.
اتمسفر: بیش از 86 % درصد اتمسفر مشتری را هیدروژن و 14% آن را هلیوم تشکیل می دهد. نوارهای ابر رنگی که می بینیم در حقیقت لایه های ابری هستند. ابرهای تیره تر تمایل دارند که در عمق اتمسفر مشتری قرار بگیرند. در حالی که ابرهای رقیق تر یا سفید تمایل دارند در ارتفاع بالاتر باشند . این سیاره در ابرهای فوقانی خود دارای توفان های عظیم رعد و برقی می باشد.
دما : متوسط دما در بالای ابرهای مشتری 244- درجه ی فارنهایت (153- سانتی گراد) است.
سرعت گریز : به منظور گریز ازجاذبه ی مشتری باید با سرعت 133100 مایل ( 214200 کیلومتر ) در ساعت سفر کنید، در حالی که برای گریز از جاذبه ی زمین داشتن سرعت 25000 مایل (40200 کیلومتر ) در ساعت ضروری است.
اطلاعات دیگر: نقطه ی قرمز بزرگ روی مشتـری را می توان با یک تلسکوپ کوچک مشاهـده کرد. این طوفان غول آسـا می تواند دو کره زمیـن را دربرگیرد. تقریباً 400 سال از زمان تشکیل نقطه ی قرمز می گذرد. مشتری دارای 63 قمر است. چهار قمر بزرگ مشتری، گانیمید، یو، اروپا و کالیستو، قمرهای گالیله ای نامیده می شوند، زیرا گالیله نخستین بار در سال 1610 آن ها را مشاهده کرد.
مشتری دارای یک قمر « به نام پیتزا » نیز می باشد . آتشفشان های حاوی سولفور ، سطح یو، را پوشانیده اند. در دماهای متفاوت، سولفور به رنگ های مختلفی درمی آید و باعث می شود مثل یک پیتزای غول آسا به نظر برسد . مشتری انرژی بیشتری نسبت به آنچه که از خورشید دریافت می کند، به شکل گرما از خود ساطع می کند . این سیاره دارای 4 هاله ی نازک و کمرنگ است.
منبع: http://www.astronomy.com/observing/astro-for-kids/2008/03/mars
مترجم:
فاطمه اشعاری
دانش آموز پایه هفتم، مدرسه فرزانگان زینب شهر ری ( تیزهوشان )، دوره اول

  امتیاز: 0.00