منو
 صفحه های تصادفی
دانشگاههای ایران
اصول کار لیزر
واکسن آنفولانزا و سرماخوردگی
بیوفیزیک
تفاوت زاهد و راهب
امام خمینی و آسیب شناسی انقلاب اسلامی - وجود روحانیت متحجر و مقدس‌نما و روحانی‌نمایان
لفظ مرکب
مقدمات علمی تفسیر قرآن
اثر کر
غسل شهادت اصحاب امام حسین علیه السلام در شب عاشورا
 کاربر Online
513 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 08 مرداد 1395 [07:17 ]
  تلسکوپی فوق پیشرفته برای رصد مستقیم سیارات فرا خورشیدی
 

تلسکوپ جدید که تلسکوپ فضایی کیفیت بالا نام دارد، پهنای آینه‌ ای چهار تا پنج برابر تلسکوپ هابل را داراست و می‌تواند مستقیماً سیارات فراخورسیدی را رصد کند.
گروهی از ستاره‌شناسان آمریکایی بهترین تلسکوپی را که می‌تواند جایگزین تلسکوپ هابل شود، ارائه کرده‌اند. این تلسکوپ به منظور مطالعه‌ی اولویت‌های نجومی در دهه‌ی بعدی، سال ۲۰۲۰، در نظر گرفته شده است و قیمت آن ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
تلسکوپ فضایی کیفیت بالا (HDST) آینه‌ای به طول ۱۲ متر دارد که پنج برابر آینه تلسکوپ هابل و حدود دو برابر تلسکوپ جیمز وب است. این تلسکوپ می‌تواند در فهم بهتر روند تکامل جهان به دانشمندان کمک کند و با کاوش مستقیم جو سیارات فراخورشیدی به این سوال پاسخ دهد که آیا انسان در جهان تنهاست یا خیر. هابل امسال بیست و پنجمین سالگرد خود را تجربه می‌کند و دیگر از جانب فضانوردان مورد تعمیر و نگهداری قرار نمی‌گیرد، بنابراین انتظار می‌رود که بتواند ۵ یا ۶ سال دیگر دوام بیاورد.
از آنجا که تلسکوپ جدید به جای نور ماوراء بنفش و اپتیکی از نور مادون قرمز استفاده می‌کند، در مقایسه با هابل در طول موج‌های متفاوتی می‌تواند کار کند. این تلسکوپ حداقل به ۱۰ متر طول نیاز دارد تا بتواند جو ده‌ها سیاره‌ی فراخورشیدی را رصد کند. و با عملکرد در دمای اتاق، هزینه‌ی سنگین مربوط به سیستم‌های خنک‌ کننده را حذف می‌کند. لازم به ذکر است در سال ۲۰۱۸، تلکسوپ فضایی جیمز وب که از ۱۸ آینه ی شش ضلعی برخوردار است و توانایی گردآوری نور به اندازه ی حدود ۷ برابر تلسکوپ هابل را داراست، راهی مدار زمین می شود.منبع: http://bigbangpage.com/?p=35373

  امتیاز: 0.00