منو
 صفحه های تصادفی
atelectasis
تاریخچه حقوق ایران پیش از اسلام
Zirconium
فلسفه حضور مردم در صحنه اجرای حدود الهی
امام خمینی - کفاف زندگی
قفس فارادی
زهیر بن سلیم و شهادت در کربلا
ریحانه رسول خدا
اهمیت بسیاری از ردیفهای پالیندرم نامعلوم است
روش تعیین نقش شهرهای ایران
 کاربر Online
452 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 04 تیر 1395 [04:58 ]
  چه چیز ماده‌ی تاریک را پنهان کرده است
 

یک بررسی نظری بر ترکیب سیاه‌چاله‌های آشکار شده توسط LIGO، این اجرام را به عنوان نامزدهایی برای ماده‌ی تاریک معرفی می‌کند.
در تابستان گذشته، آشکارسازهای LIGO نشانه‌هایی از امواج گرانشی‌ گسیل‌شده از دو سیاه‌چاله‌ را آشکار ساختند. این سیاه‌چاله‌ها که جرم‌شان ۳۰ برابر خورشید است، در حرکت مارپیچی به دور یک‌دیگر می‌باشند. چنین سیاه‌چاله‌هایی که در کیهان بسیار هستند، می‌توانند به عنوان نامزد ماده‌ی تاریک انتخاب شوند. سیمئون برد (Simeon Bird) و هم‌کاران‌ش، از دانشگاه جان هاپکینز، در مریلند، با در نظر گرفتن نرخ به هم پیوستن چنین سیاه‌چاله‌هایی، احتمال پیروزی این نامزدها را بررسی نمودند. اما با وجود سازگاری یافته‌های این گروه با نرخ به دست آمده از مشاهدات LIGO، همچنان نیاز به داده‌های بیشتر احساس می‌شود.
عموما چنین اندیشیده می‌شود که آجرهای سازنده‌ی ماده‌ی تاریک ریز‌ذره‌ها هستند؛ اما نظریه‌هایی با روی‌کردی متفاوت نیز وجود دارند. این نظریه‌ها که به بررسی کیهان نخستین و شکل‌گیری سیاه‌چاله‌ها می‌پردازند، این اجرام را به عنوان سازندگان ماده‌ی تاریک معرفی می‌کنند. هم‌گرایی گرانشی، اندازه‌ی این سیاه‌چاله‌های اولیه primordial black holes (PBH‌ها) را به شدت محدود، و مطالعه‌ی آن‌ها را دشوار می‌سازد. اما همچنان در بازه‌ی ۲۰ تا ۱۰۰ برابر جرم خورشید، پنجره‌ای رو به PBHهای تاریک گشوده است.
برد و هم‌کارانش‌، کار خود را با تصویری از کیهان نخستین آغاز کردند. در این تصویر، کیهان با PBH‌هایی با جرمی ۳۰ برابر خورشید، و با تراکمی متناسب با مدل‌های ماده‌ی تاریک، پر شده ‌است. این گروه فرضیه‌هایی پیرامون تراکم و تندی حرکت ماده‌ی تاریک، درون کهکشان‌ها، در نظر گرفته و به تخمینی از فاصله‌ی میان زمان‌هایی که دو سیاه‌چاله به اندازه‌ی کافی- برای ترکیب – به یک‌دیگر نزدیک می‌شوند، رسیده‌اند. نرخ ترکیب محاسبه شده، در توافق با تخمین پژوهش‌گران LIGO، برابر با ۲ تا ۵۳ بار در سال، در حجم یک گیگا پارسکی ـحجمی که می‌تواند یک میلیارد کهکشان راه شیری را در خود جای دهد‌ـ برای سیاه‌چاله‌هایی با جرم ۳۰ برابر خورشید، می‌باشد. البته با توجه به ابهامات نظریه‌های ماده‌ی تاریک، برای یافتن نشانه‌های ویژه‌ی ماده‌ی تاریک، به مشاهدات بیشتری بر ترکیب‌ سیاه‌چاله‌ها، نیاز است.
منبع اصلی: gravitational waves may hold dark matter secret
مرجع: Physical Review Letters.
منبع: http://www.psi.ir/news2_fa.asp?id=2037

نویسنده خبر: سعیده هوشمندی

  امتیاز: 0.00