منو
 کاربر Online
543 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 07 اسفند 1393 [04:18 ]
  آیینه اصلی تلسکوپ رصدخانه ملی ایران رونمایی شد
 

روز شنبه مورخ 2 اسفند 1393 طی مراسمی در پژوهشگاه دانش های بنیادی با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمدجواد لاریجانی رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی، دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی وزیر علوم، دکتر سعداله نصیری قیداری معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم و رئیس هیئت مدیره انجمن نجوم ایران، برخی از نمایندگان مجلس و رئیس کمیسیون عمران مجلس، مدیران طرح رصدخانه ملی ایران، دکتر رضا منصوری مجری طرح، دکتر حبیب خسروشاهی مدیر علمی و دکتر سپهر اربابی مدیر توسعه و تعدادی از محققان و میهمانان آیینه اصلی تلسکوپ ۳/۴ متری طرح رصدخانه ملی ایران رونمایی شد.
در این مراسم ابتدا آقای دکتر لاریجانی و دکتر رضا منصوری ضمن خوش آمد گویی کلیاتی در خصوص طرح رصدخانه ملی ایران به اطلاع میهمانان رساندند. در ادامه آقای دکتر خسروشاهی نایب رئیس هیئت مدیره انجمن نجوم گزارشی در خصوص ویژگی های فنی این آینه و فرآیند تولید، صیقل و انتقال آن به ایران ارایه دادند. دکتر احمد درودی نیز مطالبی در خصوص آزمون های اپتیکی این آینه توضیحات فنی ارایه کردند.
به گفته دکتر خسروشاهی آینه اصلی تلسکوپ ملی به قطر 340 سانتی متر، سوراخ مرکزی ۷۰ سانتی متر و ضخامت حدود 18 سانتی متر از شیشه ای به نام Zerodur ساخته شده است که ضریب انبساط طولی آن در مقابل تغییرات دما 200 برابر کمتر از شیشه های متعارف است. این شیشه نوعی سرامیک سیلیس است که آنرا برای استفاده در تلسکوپ ها مناسب می کند. برای حفظ شیشه در شکل خاص هذلولی آن 60 نگهدارنده با کنترل رایانه ای تدارک دیده شده است. فرآیند تهیه این شیشه شامل مذاکرات مربوطه ۲ سال و صیقل آن ۴ سال بطول انجامیده و در طول صیقل زبری سطح آن به حدود ۲ نانومتر رسیده است. آزمون اپتیکی و مکانیکی آن توسط دکتر احمد درودی و مشاوران خارجی انجام گرفته است. بر اساس اظهارات دکتر اربابی این نوع آینه برای استفاده در رصدخانه های بزرگ و ابزارهای اندازه گیری دقیق ساخته شده و از بهترین نوع شیشه در جهان است.
پس از این مراسم آینه اصلی رونمایی شد و دکتر خسروشاهی به سوالات حاضران در خصوص ویژگی های آینه پاسخ دادند. این آینه بصورت زمینی و پس از عبور از لهستان، رومانی، بلغارستان و ترکیه هفته پیش وارد کشور شد. این آینه به وزن خالص حدود ۴ تن روز یکشنبه به انبار ویژه منتقل شد.
بخش نجوم شبکه رشد این موفقیت را به جامعه نجوم کشور به ویژه دانش آموزان گرامی تبریک گفته و برای همه مسئولان رصدخانه ملی ایران آرزوی موفقیت دارد.تصویر


منبع:
www.asi.ir
با تلخیص و اضافات

  امتیاز: 0.00