منو
 کاربر Online
544 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 19 بهمن 1393 [19:35 ]
  طی مراسمی رسمی در برج میلاد ؛ چراغ سال جهانی نور در ایران روشن شد
 

سعید آبادی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو با حضور در مراسم افتتاحیه سال جهانی نور در برج میلاد تهران گفت: سال جهانی نور از چند حیث حائز اهمیت است که از جمله آن می توان به اهمیت نور در زندگی مردم اشاره کرد به نحوی که بدون نور زندگی امکان پذیر نیست.
وی با بیان اینکه نور در حوزه‌های داروسازی و پزشکی، ارتباطات و محیط زیست انقلاب ایجاد کرده و می تواند حائز اهمیت باشد، تصریح کرد: با توجه به جایگاه و اهمیت این حوزه سازمان ملل و سازمان جهانی یونسکو سال ۲۰۱۵ را به عنوان سال بین المللی نور و فناوری های مبتنی بر نور نام گذاری کرده است که در این سال ما باید بکوشیم تا این علم را در کشور عمومی کنیم و اقشار مختلف جامعه با این فناوری آشنا شوند.
آشنایی مردم با روند تکاملی نور در هزاران سال
سعیدآبادی تصریح کرد: یکی دیگر از اقداماتی را که در این سال باید مورد توجه کشور ایران قرار گیرد آشنا کردن مردم با روند تکاملی علم نور از هزار سال گذشته تاکنون است.
وی پیشنهاد داد که یونسکو به مناسبت این سال ارائه جایزه ابن هیثم است که این موضوع در حال حاضر در دستور کار کمیسیون ملی یونسکو قرار گرفته است تا فرصتی فراهم شود که این جایزه به محققان کشورمان در بحث پژوهش و تحقیق ارائه شود.
راه اندازی کرسی یونسکو در حوزه نور
به گفته سعیدآبادی پیشنهاد دیگر سازمان ملی یونسکو در ایران به مناسبت این سال این است که کرسی یونسکو در حوزه نور نیز توسط یکی از دانشگاه‌های کشور شکل گیرد؛ به نحوی که در حال حاضر دارای ۱۷ کرسی یونسکو در حوزه های مختلف هستیم که در صورتی که کرسی نور شکل گیرد ما دارای ۱۸ کرسی خواهیم بود.

مجری طرح رصدخانه ملی:

در ادامه این مراسم رضا منصوری مجری طرح رصدخانه ملی ایران گفت: سال جهانی نور در کشور به سرنوشت سالهای جهانی ریاضی و فیزیک دچار نشود!
این استاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به سال جهانی نور در ایران گفت: باید بررسی شود که مجموعه فعالیت های ستاد جهانی نور چه تاثیری بر نسل حاضر و کشور ما خواهد گذاشت. امیدوارم در چند سال آینده زمانی که این سال را در ذهن خود مرور می کنیم موضوع ماندگاری را از خود به جای گذاشته باشد که بنده مطمئن اتفاق افتادن چنین موضوعی نیستم.
استاد دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: فهرست فعالیت‌های ستاد جهانی نور بلند بالاست اما اگر این ستاد بتواند یک تاثیر کوچک فرهنگی نیز در کشور بگذارد جای امیدواری دارد.
راه اندازی اتاق فکر برای آینده نور در ایران
دیگر سخنران این مراسم دکتر احمدی، معاون پژوهشی وزیر علوم بود.
وی گفت: نور رمز هویت بخشی عالم، عامل شناخت، حرکت و نشاط و زندگی است تصریح کرد: دنیای فعلی نیز نور را به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی و جهت دهنده زندگی بشر مطرح می‌کند.
احمدی تصریح کرد: باید یک اتاق فکر محرک و برنامه ریز برای آینده نور در کشور تدارک دیده شود و در این راستا از بدنه علمی و متخصص صاحب نظر استفاده کنیم.
برگرفته از: آمفا

  امتیاز: 0.00