منو
 صفحه های تصادفی
کاربر:رضا رادمان
آیا هوا وزن دارد
رشته دانشگاهی ریاضی
ماشین شتابدهنده
عدسی مقعر
خطبه امام حسین علیه السلام در فضائل اهل بیت
مذاکرات نمایندگان نجران با پیامبر اکرم در مدینه
سیلیکون
انانتیومری و فعالیت نوری
کنیه های امام سجاد علیه السلام
 کاربر Online
570 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 10 بهمن 1393 [09:16 ]
  سال جهانی نور در یک نگاه
 

در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، در ۶۸ امین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل ( UN )، سال ۲۰۱۵ به عنوان سال جهانی نور و تکنولوژی های نور پایه ( IYL2015) اعلام شد.
سال جهانی نور به ابتکار کنسرسیوم بزرگی از بدنه علمی به همراه یونسکو بوده است که فعالان مختلفی را در این زمینه از جمله اتحادیه‌ها و انجمن‌های علمی، مراکز آموزشی و فن‌آوری، سازمان‌های غیرانتفاعی و واحدهای خصوصی را گردهم می‌آورد.
انتخاب سال 2015 به عنوان سال جهانی نور از طرف سازمان یونسکو اقدامی است به منظور پاسخگویی به سؤال های مطرح شده از سوی جامعه انسانی در مورد اینکه تکنولوژی های نوری چه قدمهای مؤثری را در راه تلاشهای انسان برای تأمین انرژی، تحصیلات، کشاورزی، اقتصاد و سلامت برداشته و چه راه حل هایی را پیشنهاد می کند .
هدف سال جهانی 2015 نور برجسته کردن اهمیت نور و تکنولوژی های اپتیکی در زندگی و آینده ساکنین کره زمین در یک جامعه پیشرفته است.
سال جهانی نور چیست؟
حضور نور در تمام زمینه های زندگی انسان ها همچون کشاورزی، تکنولوژی، پزشکی، ارتباطات، هنر و فرهنگ و حتی فعالیتهای سرگرمی، آن را به عاملی کلیدی برای توسعه پایدار تبدیل کرده است تا جایی که می‌توان قرن ۲۱ را قرن نور نامید. بنابراین در نظر گرفتن سالی به این نام برای آشنا ساختن مردم سراسر دنیا با اثرات حیاتی نور، اهمیت فراوانی دارد.
شرکت کنندگان سال جهانی نور با برگزاری رویدادهایی در رابطه با اهداف یونسکو از نامگذاری این سال، نقش خود را در گسترش آگاهی از اهمیت نور و تکنولوژی های وابسته به آن و نقش آنها در آینده توسعه ایفا می‌کنند و سعی می‌کنند به کمک این تکنولوژی ها راه حل هایی برای زندگی بهتر انسانها پیدا کنند.
انجمن ترویج علم ایران نیز با این رویداد جهانی همراه شده است تا بتواند سهمی هر چند کوچک در به تحقق رساندن -اهداف آن داشته باشد.
برخی از اهداف سال جهانی نور
-بهبود درک عموم مردم جهان از چگونگی ارتباط تکنولوژی های نوری با زندگی همه انسانها و محوریت این تکنولوژی برای توسعه آینده جهانی
-ساختن ظرفیت علمی برای جوانان و عنوان کردن مسائل مربوط به نور، به خصوص در کشورهای درحال توسعه و اقتصادهای نوظهور
-تمرکز بر اکتشافات قرن ۱۹ و ۲۰ که محوریت اصلی نور در دانش را نشان داده است.
-برجسته ساختن اهمیت تحقیقات، هم در دانش بنیادی و هم در کاربرد نور و ترویج مشاغل در این زمینه
-ترویج اهمیت فناوری روشنایی در توسعه پایدار و برای بهبود کیفیت زندگی در جهان در حال توسعه
-برجسته ساختن و توضیح پیوند نزدیک بین نور و هنر و فرهنگ و افزایش نقش فناوری نوری به منظور حفظ میراث فرهنگی
منبع: www.popscience.ir

  امتیاز: 0.00