منو
 صفحه های تصادفی
تسخیر قلعه گنجه
حدیثی در باب حکمت وجود امام
پیام:صفحه رفع ابهام
راکتور زاینده
مدیریت فایل در سیستم عامل
دنیای زمین ما
درس ریاضی 3
تکنسین تاسیسات هواشناسی
آیا به راستی تنبیه موثر است؟
زندگی دوباره از دیدگاه قرآن
 کاربر Online
604 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 03 بهمن 1393 [18:27 ]
  رصد این دنباله دار را از دست ندهید
 

دنباله دار `لاوجو` که توضیح آن در شبکه رشد، انجمن نجوم با عنوان `میهمان آسمان زمستان 1393` درج شده است، به میزانی از درخشندگی رسیده است که با چشم غیر مسلح در آسمان تاریک و به دور از نور شهر قابل مشاهده است. تعداد دنباله دارهایی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشند بسیار کم است و گاهی در هر قرن، یکبار اتفاق می افتد که دنباله داری به این صورت دیده شود. این دنباله دار اکنون به قدر حدود پنج رسیده است و تا احتمالا تا دو یا سه هفته آینده، بهتر نیز دیده خواهد شد. دنباله دار لاوجو به سمت شمال آسمان یا شمال تصویر در حال حرکت می باشد. پیش بینی حرکت این دنباله دار در دو تصویر زیر نشان داده شده است.
تصویر شماره 1 برای ساعت 18 به تاریخ 5 بهمن 93 می باشد. تقریبا در مرکز تصویر دنباله دار مشاهده می شود. شکل دنباله دار در یک تصویر کوچکتر نشان داده شده است. در تصویر شماره 1، دنباله دار پایین تر از صورت فلکی مثلث یا Triangulur قرار دارد. اکنون دنباله دار به سمت شمال نقشه یا شمال آسمان در حال حرکت می باشد. نقشه شماره 2 برای ساعت 18 به تاریخ 20 بهمن 93 است. همانطور که در این تصویر دیده می شود، دنباله دار از کنار صورت فلکی مثلث عبور کرده و از راستای آندرومدا یا Andromeda نیز رد شده است. چنانچه با یک دوربین دوچشمی به آن نگاه شود، دنباله دار به صورت یک روشنایی کدر بی شکل دیده می شود. اگر با یک تلسکوپ به آن نگاه شود، دنباله دنباله دار نیز مشاهده می شود. رصد این دنباله دار را از دست ندهید و از این جلوه های طبیعت که بخش ناچیزی از آفرینش جهان هستی است، لذت ببرید.

تصویر شماره 1
تصویر

تصویر


تصویر شماره 2
تصویر

تصویر

منبع تصاویر: http://www.heavens-above.com


تصویر زیر، دنباله دار لاوجو است به وسیله تلسکوپ 12 اینچ یا حدود 30 سانتیمتر گرفته شده است. تاریخ تصویر 6 آذر 93 می باشد.

تصویر

منبع تصویر: http://www.skyandtelescope.com

  امتیاز: 0.00