منو
 صفحه های تصادفی
فرسایش دریایی
شناسایی با فرآیند انحلال
صنایع هوایی اسپانیا
ناروال
تقسیم بندی خاک از لحاظ سنگهای تشکیل دهنده
روند تغییرات انرژی الکترونخواهی در هر دوره
ماشین حساب مکانیکی
الکترونیک کار صنعتی
دروازه بانی در فوتبال
واژگان فیزیک نوین
 کاربر Online
418 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 08 مهر 1391 [16:00 ]
  عطارد، تیر، mercury- قسمت دوم
 

سطح ماه و عطارد حداقل از سه جهت با هم اختلاف دارند: 1) سطح عطارد پرتگاههایی دارد که صدها کیلومتر طول دارند. 2) حتی نواحی پر حفره عطارد کاملا با حفره ها پوشانده نشده اند بلکه با دشت های داخل حفره ها متفرق گردیده اند. 3) عطارد دارای حفره های کوچک کمتری از آنچه که انتظار میرفت، (در صورتی که حفره های با همان آهنگی که روی ماه شکل گرفته اند، به وجود آمده باشند)، می باشد. از این دو اختلاف آخر می توان حدس زد، مواد حاصل از آتش فشان دارای گستره متفاوتی از ابعاد برای عطارد نسبت به ماه بوده اند یا بعضی از فرآیندها بعد از آتش فشان سطح را تغییر داده اند.
طول پرتگاههای عطارد از 20 تا500 کیلومتر و ارتفاعات آنها از چند صد متر تا 2 کیلومتر تغییر می کند. پرتگاه های منفرد اغلب انواع مختلفی از عوارض سطح را قطع می کنند. اگر نواحی عکسبرداری شده توسط مارنیر 10 معرف سطح کلی عطارد باشد، ماهیت پرتگاه ها به این معنی است که شعاع عطارد بخاطر سرد شدن پوسته، هسته یا هر دو، یک تا سه کیلومتر کوچک شده است و به موجب آن گسل هایی با فشار شکل گرفته اند و پرتگاهها را ایجاد کرده اند.
ج: میدان مغناطیسی
مارینر 10 یک میدان مغناطیسی ضعیف سیاره ای را با شدتی در حدود220nT آشکار کرد. اگر چه این مقدار کوچک است، ولی برای قطع مغناطیس سپهر در بادهای خورشیدی کافی است. در اینجا میدان مغناطیسی ذرات باردار (اکثر پروتون ها) را از باد خورشیدی اطراف سیاره منحرف می کند.
به نظر میرسد که میدان عطارد، یک، دو قطبی باشد که کم و بیش با محور چرخش سیاره در یک امتداد قرار گرفته است. در این صورت به طور کلی میدان مغناطیس عطارد شبیه میدان مغناطیسی زمین، ولی ضعیفتر از آن است. حضور یک میدان مغناطیسی و همچنین چگالی زیاد سیاره دلالت بر آن دارد که عطارد مانند زمین دارای یک هسته فلزی است که عمدتا از آهن و نیکل تشکیل شده است. فرض می شود که اکنون این هسته نسبتا سرد و جامد باشد، زیرا یک سیاره کوچک سریعا گرما را از دست می دهد.
منبع: جغرافیای ریاضی- دکتر محمد تقی عدالتی
نجوم و اختر فیزیک مقدماتی- ترجمه، دکتر جمشید قنبری

  امتیاز: 0.00