منو
 کاربر Online
566 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 31 شهریور 1391 [01:53 ]
  رسوبات خاک رس، وجود هیچ دریاچه قدیمی را در مریخ تأیید نمی کنند
 

جستجو برای شواهدی که نشان دهد، مریخ در گذشته گرم تر و خیس تر بوده است، ادامه دارد. یکی از این شواهد، بررسی رسوبات خاک رس در مریخ است. رسوبات خاک رس به عنوان نشانه های خوبی مبنی بر وجود آب بر روی سطح این سیاره در برهه ای از زمان (حتی شاید این دوره به اندازه کافی برای رشد و توسعه حیات، طولانی بوده باشد) تلقی شده است.
اما تحقیقات جدیدی که اینجا بر روی زمین انجام گرفته است، نشان می دهد که برخی از رسوبات خاک رس برای اینکه تشکیل شوند، لزوماً نیازی به دریاچه های آب مایع ندارند بلکه می توانند در نتیجه فعالیتهای آتشفشانی به وجود بیایند که شرایط چندان مناسبی برای میزبانی از حیات نیست.
تیمی از محققان فرانسوی تحقیقاتی را بر روی گدازه های آتشفشانی که شامل آهن و منیزیم بودند (مشابه رسوبات قدیمی که بر روی سطح مریخ کشف شد) انجام دادند. یافته های تیم نشان می دهد که همان نوع از برون دادهای رسوبی می تواند در اثر سفت شدن ماگمای غنی از آب در یک محیط آتشفشانی به وجود آید، و اصلاً به محیط وابسته به آب، مانند زمین نیازی نیست.
همچنین این نتایج با نسبت دوتریم به هیدروژن در رسوبات کشف شده از شهاب سنگهای مریخی، وابستگی نزدیکی دارد.
آلن میونیر می گوید: `رسوبات برای فرآیند کریستالی شدن به آب نیاز دارند ولی نه لزوماً آب مایع. در نتیجه، این رسوبات نمی تواند مدرکی بر این موضوع باشد که مریخ در گذشته میزبان حیات بوده یا نه.`
به علاوه، رسوبات خاک رسی که بر روی مریخ کشف شده اند می توانند ضخامتی تا چند صد متر داشته باشند که به نظر می رسد بیشتر نشان دهنده بالا آمدن ماگما باشد تا اندرکنش با آب.
این بدان معنا نیست که تمام رسوبات مریخی بدون حضور آب شکل گرفته اند. گودال گیل (که مریخ نورد Curiosity ناسا در حال بررسی آن است) می تواند مکان خوبی برای دریاچه ای قدیمی بر روی مریخ که ممکن است میلیاردها سال پیش وجود داشته، باشد. رسوباتی که در آنجا کشف شده می تواند به وسیله آب به وجود آمده باشد.
طبق گفته های بثنی اهلمن از انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا، `رسوباتی که تحت شرایط متفاوت به وجود می آیند ویژگی های بافتی متفاوتی هم دارند، و گودال گیل ویژگی های متفاوتی را نسبت به رسوباتی که تا کنون بر روی مریخ کشف شده بود نشان می دهد`.

ترجمه شده از: universetodayتصویر

  امتیاز: 0.00