منو
 کاربر Online
615 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 26 شهریور 1391 [14:44 ]
  آیا شهاب سنگها، جواب نهایی برای تعیین سن زمین را در اختیار ما قرار می گذارند؟ (قسمت پنجم یا آخر)
 

در این بخش، ابتدا به بررسی چندین روش اولیه که برای تخمین سن زمین در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است، پرداخته شد و در این قسمت، یکی از آخرین روشهای به کار گرفته شده که صحت آن مورد تایید بیشترین دانشمندان است، بیان می شود:

7. شهاب سنگها جواب نهایی برای تعیین سن زمین را در اختیار ما قرار می گذارند:
معایب محاسبه سن سنگها بر روی زمین این است که سیاره ما به طور مداوم دستخوش تغییرات زمین شناختی است. تکتونیک صفحه ای بخش های زمین را مدام بازیابی و مخلوط کرده و نواحی قدیمی سیاره را برای همیشه پنهان می کند. اما با فرض اینکه همه چیز در منظومه خورشیدی به طور همزمان به وجود آمده است، شهاب سنگها از اثرات آب و هوایی و تکتونیک صفحه ای که ما بر روی زمین با آنها رو به رو هستیم، به دور هستند.
زمین شناسان از این اجرام بکر و دست نخورده مانند شهاب سنگ Canyon Diablo (قطعاتی از سیارکی که در گودال Barringer با زمین برخورد کرد) برای تعیین عمر واقعی منظومه خورشیدی و بنابراین زمین استفاده می کنند. با استفاده از سیستم تعیین سن به کمک رادیوسنجی بر روی این شهاب سنگ، با خطایی در حدود 1%، زمین شناسان توانستند عمر زمین را در حدود 4.54 میلیارد سال تخمین زده اند.
ترجمه شده از: universetoday

  امتیاز: 0.00