منو
 کاربر Online
599 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 21 شهریور 1391 [16:44 ]
  پاسخ در مورد طول فصلها
 

دوست گرامی سلام
کاملا درست حساب کرده اید. طول فصلها یکسان نیست. واقعیت این است که حرکت سیارات به دور خورشید، یک حرکت دایره ای و با شعاع یکسان نیست. اگر یک سیاره با شعاع یکسان به دور ستاره ای گردش کند، آنگاه هر ربع از دایره برابر با دیگر ربع از دایره خواهد بود. حال اگر هر ربع یا، یک چهارم دایره را، یک فصل در نظر بگیریم، آنگاه طول چهار فصل برابر است چون طول چهار ربع برابر است. اما در مورد سیارات منظومه شمسی، همچنین زمین، اینچنین نیست. زمین حرکتی بیضی شکل به دور خورشید دارد. مانند شکل زیر:
(توضیح: مدار زمین به دور خورشید، بیضی کشیده ای مانند شکل زیر نیست. این شکل خیلی اغراق آمیز و به دور از واقعیت کشیده شده است. مدار زمین به دور خورشید بیضی است ولی این بیضی بسیار به دایره نزدیک است)


تصویر


هر بیضی دارای دو کانون است. خورشید در یکی از کانونها قرار گرفته است و زمین به دور آن گردش می کند. همانطور که دیده می شود، فاصله زمین به دور خورشید، دارای شعاعی واحد نیست، بلکه این فاصله به طور مرتب در حال کم شدن یا زیاد شدن است. کمترین فاصله زمین با خورشید، حضیض نامیده می شود، در این هنگام زمستان است. وقتی زمین به حضیض می رسد، این زمان انقلاب زمستانی می باشد.
بیشترین فاصله زمین از خورشید، اوج نامیده می شود و در این هنگام تابستان است. وقتی زمین به اوج می رسد، این زمان، انقلاب تابستانی نامیده می شود.
دو زمان را که تقریبا فاصله زمین با خورشید برابر می شود، نقاط اعتدالین نامیده می شود. زمین، مخالف عقربه های ساعت به دور خورشید می گردد. بنابر این، اگر از اوج، برای خودمان شروع کنیم، اوج تابستان می شود، اعتدال اول پاییز می شود، حضیض زمستان و اعتدال دوم بهار می باشد. هنگامی که زمین در منطقه اوج قرار می گیرد، نیروی گرانش خورشید بر روی آن قدری کمتر می شود. بنابر این زمین آهسته تر حرکت کرده و در طول یک فصل تعداد بیشتری به دور خود چرخش می کند. هنگامی که زمین در منطقه حضیض قرار می گیرد، فاصله آن با خورشید قدری کمتر می شود. بنابر این، سرعت زاویه ای زمین به دور خورشید افزایش یافته و در طول یک فصل زمین تعداد کمتری به دور خود چرخش می کند.
دوست گرامی، در پاسخ به سوال دوم شما، طول هر فصل را به طور تقریبی برایتان می نویسم.
طول فصل زمستان: 89 روز و یک ساعت
طول فصل پاییز: 89 روز و 18 ساعت
طول فصل بهار: 92 روز و 21 ساعت
طول فصل تابستان: 93 روز و 14 ساعت

  امتیاز: 0.00