منو
 کاربر Online
423 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 19 دی 1389 [14:20 ]
  پدیده گرفت خورشيد در دانشکده شریعتی تهران رصد شد
 

در روز سه‌شنبه چهاردهم دي هزار و سيصد و هشتادو نه هجري شمسي، دانشجويان دانشكده فني دختران شريعتي از ساعت 11:22 دقيقه شاهد یکی از آیات الهی، گرفت خورشيد در كشورمان بودند . رصد اين گرفت خورشيد از قبل توسط دانشجويان عضو انجمن نجوم دانشكده برنامه ريزي شده بود. فعاليتهاي از قبل انجام شده عبارت بودند از:
تهيه تعدادي عينك ويژه مشاهده خورشيد در طول گرفت
تهيه فيلتر مايلار ويژه رصد با تلسكوپ جهت ثبت كنتاكتها
آماده كردن چشمي الكترونيكي براي استفاده، به جاي چشمي بر روي تلسكوپ
قرار دادن يك تلويزيون بزرگ براي مشاهده گرفت از طريق چشمي الكترونيكي
آماده كردن دو دستگاه تلسكوپ ويژه رصد
انتقال ماكت خورشيد گرفتگي به محوطه رصد گرفت خورشيد جهت توضيحات مربوطه ( اين ماكت توسط دانشجويان دوره پيشرفته نجوم ساخته شده است )
ساعت حدود ده صبح دانشجويان در مكان رصد گرفت خورشيد جمع شدند و جناب آقای غلامحسين رستگار نسب در مورد دلايل خورشيد گرفتگي با استفاده از ماكت و مشخصه هاي اين گرفت خورشيد براي دانشجويان صحبت كرد.

تصویر

سپس دانشجويان از يك تلسكوپ براي رصد از طريق قرار دادن تصوير گرفت در يك كارتن استفاده كردند و تلسكوپ ديگر را از طريق چشمي الكترونيكي كه به جاي چشمي تلسكوپ قرار داده بودند به تلويزيون وصل كردند تا دانشجويان بتوانند به طور زنده و بدون هيچ خطري اين پديده طبيعي را مشاهده كنند. البته تعدادی از دانشجویان نیز با برداشتن چشمی الکترونیکی به صورت مستقیم گرفت را مشاهده کردند.

تصویر

تصویر

دانشجويان كنتاكت اول را ساعت 11:22 دقيقه و كتتاكت چهارم را در ساعت 14:15 دقيقه ثبت كردند. لازم به توضيح است كه كنتاكت دوم و سوم به دليل جرئي بودن گرفت خورشيد ثبت نشد. ديگر فعاليتهايي كه دانشجويان انجام دادند: عكاسي از مراحل مختلف گرفت و عكاسي از تصوير گرفت از لا به لاي برگهاي درختان بر روي سطح بود.

تصویر

همچنين نماز آیات این روز نیز پس از اقامه ی نماز ظهر و عصر در نمازخانه مرکزی دانشکده به صورت هماهنگ برگزار گردید.

تصویر

گزارشگر علمی: مريم نقدي
دانشجوي دانشكده فني دختران شريعتي تهران

  امتیاز: 0.00