منو
 کاربر Online
596 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 16 دی 1389 [01:34 ]
  ابزارهاي نجومي- قسمت : دوم تاريخچه به کارگيري ابزارها در نجوم، تلسكوپ
 

تلسکوپ از سه طريق در شناخت بيشتر ستارگان به ما کمک مي کند:

الف) جمع آوري نور دريافتي بيشتر از ستاره که تحت عنوان قدرت جمع آوري نور بررسي مي شود. مردمک چشم انسان در تاريکي شب حداکثر 6 ميليمتر باز مي شود. حال در نظر بگيريد تلسکوپي را که قطر عدسي شيئي آن 60 ميلمتر است. اگر مساحت عدسي شيئي را با مساحت مردمک چشم انسان در شب مقايسه کنيد، متوجه مي شويد که اين تلسکوپ درست 100 برابر مردمک چشم قابليت جمع آوري نور بيشتر دارد.

ب) آشکار نمودن جزئيات بيشتر از آن چه كه قبلا مورد مطالعه قرار گرفته است، مثلا آشکار نمودن ويژگي هاي دقيق تر, در تصاوير حلقه هاي سياره دوردستي همچون زحل, که اين مورد تحت عنوان توان تفکيک تلسکوپ بررسي مي شود.
توان تفکيک از تقسيم عدد 5/12 بر قطر شيئي تلسکوپ بر حسب سانتيمتر به سادگي قابل محاسبه است. حاصل اين تقسيم اندازه توان تفکيک تلسکوپ را بر حسب ثانيه قوسي در اختيار ما مي گذارد. اين عدد در حقيقت توان تفکيک نظري تلسکوپ را ارائه مي کند، بدون آنكه اثر منفي لايه هاي جوي و تلاطم هاي آن در نظر گرفته شود. حد توان تفکيک عملي تلسکوپ به شدت به کيفيت آسمان رصدگاه بستگي دارد و اغلب اوقات از ميزان نظري آن کمتر است.

ج) نمايش جرم مورد نظر در آسمان در اندازه اي بزرگتر, که اين ويژگي همان است که بيشتر مردم تلسکوپ را با آن مي شناسند: توان بزرگنمايي تلسکوپ. اندازه بزرگنمايي در تلسکوپ از طريق تقسيم اندازه فاصله کانوني شيئي بر فاصله کانوني چشمي به سادگي قابل محاسبه است.

تصویر

امروزه تلسکوپ هاي اپتيکي به طور کلي به سه دسته زير تقسيم مي شوند:
الف) شکستي (انکساري يا گاليله اي نيز ناميده مي شود)
ب) بازتابي (انعکاسي يا نيوتوني نيز ناميده مي شود)
ج) شکستي – بازتابي (ترکيبي يا کاتاديوپتريک نيز ناميده مي شود)

تصویر

نام تلسکوپ از اندازه قطر دهانه خود تلسکوپ اقتباس مي شود که اين اندازه در بيشتر مواقع براي تلسکوپ هاي بازتابي بر حسب اينچ و براي تلسکوپ هاي شکستي بر حسب سانتيمتر بيان مي شود که البته هميشه هم اين رويه رعايت نمي شود. يک اينچ 54/2 سانتيمتر است.
براي مثال وقتي از يک تلسکوپ 8 اينچ در جايي صحبت مي شود، منظور تلسکوپي است که قطر دهانه آن تقريباٌ 20 سانتيمتر است و احتمال زياد اپتيک آن از نوع بازتابي است.

  امتیاز: 0.00