منو
 کاربر Online
469 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 03 تیر 1389 [14:42 ]
  حرکتهای زمین در فضا- 3 - حرکت تقدیمی
 

حرکت تقدیمی (Precessional Motion):
یکی دیگر از حرکات زمین، حرکت تقدیمی محور زمین است. در این حرکت در عین حالی که مقدار زاویه انحراف 5/23 درجه‌ای محور چرخش زمین ثابت است،‌ اما جهت محور زمین در طول زمان در یک حرکت دورانی شکلی جابه‌جا می‌شود. این جابه‌جایی محور زمین شبیه به حرکت فرفره‌ی چرخان است که در عین حالی که به سرعت به دور محورش می‌چرخد، محور فرفره نیز حول خط عمود گردش می‌کند.
تاثیر نیروی گرانش زمین به همراه نیروی وارده از طرف ماه و خورشید سبب این نوع حرکت تقدیمی یا مخروطی محور زمین می‌شود. در واقع اثر این نیرو‌ها تنها جهت محور را تغییر می دهد و بر زاویه محور زمین تأثیری ندارد. طول مدت حرکت تقدیمی 25800 سال است.
در حال حاضر راستای محور زمین به سوی ستاره آلفا_دب اصغر (ستاره قطبی)‌ است. اما در اثر نتیجه‌ی‌ حرکت تقدیمی، باعث خواهد شد در 12000 سال آینده راستای محور زمین به سوی ستاره نسر واقع نشانه رود. (در 1500 سال قبل محور زمین در 5/3 درجه ستاره قطبی بوده، در حالی که در سال 2100 به نیم درجه‌ای آن خواهد رسید).
از نتایج دیگر این حرکت، تغییر مکان اعتدالین بهاری و پاییزی در روی کره‌ی سماوی است. این جابه‌جایی نقاط اعتدال،‌ تقدیم اعتدالین نامیده می‌شود و درجهت عقربه‌های ساعت است. در صورتیکه حرکت ظاهری خورشید در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت است.
بنابر این نقطه اعتدال بهاری که مبداء شروع تقویم شمسی و سال نجومی است، هر ساله به پیشواز خورشید می‌رود. این امر باعث می شود سال اعتدالی به مدت 20 دقیقه کوتاه‌تر از سال نجومی باشد.


تصویر
حرکت تقدیمی زمین

  امتیاز: 0.00