منو
 صفحه های تصادفی
تخم مرغ
آمفیبولیت
امام صادق علیه السلام و آزادی ابوبکر حضرمی
تاریخ علم فیزیک
ادبیات آسیا
کاربر:حکیم احمدی
مقدمات خریداری و تحویل نرجس
شعب ابوطالب
شعر آزاد
روانشناسی مدیریت
 کاربر Online
534 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 28 خرداد 1389 [06:52 ]
  تاريخ نجوم- قسمت اول
 

در دوران باستان يونانيها، ستاره شناسي را ملکه دانشها مي ناميدند. ستاره شناسي مسلماً قديمي ترين دانشها است. حتي قبل از آنکه ستاره شناسي بصورت دانش درآيد، انسانهاي عصر باستان شيفته نگريستن به آسمان بودند. انسانهاي عصر باستان بزودي دريافتند که با استفاده از نظم حاکم بر حرکت اجرام سماوي مي توانند به تعريف و اندازه گيري زمان بپردازند، فصول را تعريف و تغييرات ناشي از آن را پيش بيني نمايند. کشاورزي انسان عصر باستان، به شناخت فصول و تغييرات ناشي از آن بستگي داشت. به اين ترتيب رفته رفته ستاره شناسي جنبه کاربردي بخود گرفت و به زندگي روزمره بشر راه يافت.
مصريان (egyptinas)و بابليان (Babylonians):
2600 سال قبل از ميلاد مسيح، مصريان اهرام سنگي و چند صد سال قبل از آن بابليان زيگورات هاي خشت چين خود را بنا نهادند. آنان در ساخت اين بناها از علم ستاره شناسي کمک مي¬گرفتند. مصريان دريافته بودند که با کمک مشاهد دقيق طلوع ستاره شعراي يماني مي-توانند طغيان ساليانه رود نيل را پيش بيني کنند و از آنجاييکه کشاورزي آنان به رود نيل وابسته بود، اين امر مهمترين رويداد تقويم کشاورزي مصريان بود. مصريان در مساحي نيز خبره بودند؛ آنان توانستند با استفاده از ستارگان صورت فلکي دب اکبر و به ياري اعتدالين، چهار ضلع هرم بزرگ را با دقتي حدود يک درجه، در راستاي شمال و جنوب و شرق و غرب بنا کنند.
بابليان تلاش کردند تقويمي تدوين کنند که ماه هاي آن چرخه اهله قمر و سال آن تغييرات فصول را بدرستي نشان دهد. با در نظر گرفتن عدم هماهنگي بين تقويم مبتني بر حرکت ظاهري خورشيد با ماه هاي مبتني بر اهله ماه، آنان يک ماه اضافه به برخي سال¬ها که لازم مي شد تقويم را عقب بکشند تا با فصل ميزان شود، مي افزودند. بابليان تقويم شان را از روي رصد ماه که چرخه اش 5/29 روز طول مي کشد ، ابداع کردند. تقويمهاي بابلي که احتمالاً نخستين بار در سال 3 هزار قبل از ميلاد پديد آمدند، بر اساس 12 ماه قمري بودند. بعد از هر دوره 29 روزه، دوره اي 30 روزه قرار داشت در نتيجه سال قمري 354 روز بود. براي مساوي نمودن سال قمري و شمسي ،که تغيير فصول را کنترل مي کرد هر چند سال يکبار چند ماه ديگر به تقويم اضافه مي شد.

تصویر

بابليان معتقد بودند که خدايان ،خورشيد،ماه،سيارات و ستارگان را در آسمان قرار داده اند و به دقت بر آنها نظارت مي کنند. آنها دريافتند که سيارات در پهنه معيني از آسمان حرکت مي کنند که به برج فلکي معروفند و الگوهاي اين پهنه را به صور فلکي تقسيم نمودند . آنها همچنين مشاهدات خود را از کسوفها ، شهابها و ستارگان دنباله دار ثبت کردند.

  امتیاز: 0.00