منو
 کاربر Online
463 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 25 خرداد 1389 [04:25 ]
  سیاه چاله ها فوق حجیم اغلب سرگردان می باشند
 

گروهی از محققان نجوم موسسه فناوری در فلوریدا و موسسه فناوری روچستر در ایالات متحده دریافتند که سیاه چاله فوق حجیم (SMBH) در مرکز حجیم ترین کهکشان محلی (M87) در جایی که انتظار می رود، قرار ندارد. تحقیقات آنها که با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل انجام شد ، در بر گیرنده این مطلب است که SMBH در M87 از مرکز کهکشان جابجا شده است.
تصاویر تلسکوپ فضایی هابل از M87. در سمت راست ، یک تصویر در مقیاس بزرگ قرار دارد که بوسیله دوربین - 2 نجومی / میدان گسترده در سال 1998 گرفته شده است (ناسا و تیم هابل هریتج (STScI / هاله) ، جی. ای. بیرتا ، دابلیو. بی. اسپارکز، اف. دی. ماکچتو، ای. اس. پرلمن). دو تصویر در سمت چپ، تصویری را نشان می دهند که در سال 2006 با دوربین پیشرفته برای مصارف تحقیقاتی با تفکیک پذیری بالا گرفته شده است. موقعیت قرار گرفتن سیاه چاله فوق حجیم، بوسیله نقطه سیاه در صفحه چپ پایینی، و گره ای در جت (هابل - 1) نشان داده می شود، که در سال 2006 شعله ور بوده است .نقطه قرمز، مرکز توزیع نور در کهکشان را نشان می دهد که از موقعیت سیاه چاله ها، به اندازه 22 + /- 3 سال نوری جابجا شده است.
منبع: NASA

تصویر

  امتیاز: 0.00