منو
 صفحه های تصادفی
بیماری گزرودرما پیگمانتازوم
مثنوی
بافت نگهدارنده
قضيه اول یک‌ریختی گروه‌ها
راهنمای فایل
نبرد آزاد سازی کوفه
آزمایش مرکز ثقل
معاملات غیر منقول
زمین شناسی ماه
ابومنصور فرامرز
 کاربر Online
474 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 22 خرداد 1389 [16:01 ]
  پدیده‌های قابل مشاهده از مناطق فعال سطح خورشید - مشعل‌های خورشیدی
 

مشعل‌های خورشیدی (Solar Flare)
یکی دیگر از فعالیت‌هایی که نزدیک مناطق فعال، در جو خورشید مشاهده شده‌اند، مشعل‌ها هستند. مشعل‌ها نتیجه ناپایداری مغناطیسی هستند. مشعل‌ها که محصول رهائی وحشتناک انرژی انباشته شده در اطراف نواحی فعال خورشیدی هستند، رها کننده ذرات اتمی و گسیل تشعشعات در طیف مغناطیس می‌باشند.
مشعل‌ها در بالای فام سپهر ظاهر می‌شود و تفاوتشان با زبانه‌ها در میزان درخشش، اندازه و دوام آنها است. مشعل‌ها از پرنورترین لکه‌های سفید واقع بر سطح خورشید اند. آنها البته از زبانه‌ها کوچکترند و ارتفاعشان معمولا به 15،000 کیلومتر میرسد. مشعل‌ها بر خلاف زبانه‌ها با سرعت بسیار زیاد در نزدیکی مجموعه‌های لکه‌ها فعال ایجاد می‌شوند و ناپدید می‌شوند. در عرض چند دقیقه به بیشترین روشنی خود می‌رسند و مقدار زیادی انرژی را آزاد می‌کنند؛ در نهایت پس از ساعاتی، ناپدید می‌شوند. آنها در مدت کوتاه عمر خود به تابش شدید اشعه پرتو X ، فرابنفش و رادیویی می‌پردازند و همانند بادهای خورشیدی در تجهیزات مخابرات رادیویی و میدان مغناطیسی زمین اختلال ایجاد می‌کنند. ظهور 5 تا 10 مشعل در روز کاملا عادی است.

تصویر

  امتیاز: 0.00