منو
 صفحه های تصادفی
نشانه های ظهور ،اختلاف شیعیان
هیستامین و آنتی هیستامین
ذره بتا
نقشه های متوکل برای تحقیر امام هادی علیه السلام
آزمایش تجزیه نور سفید
حذف و انقباض
رشد بلور
حضرت هارون علیه السلام
بهره برداری از آتشفشان
مدیریت شهری
 کاربر Online
432 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 07 فروردین 1389 [13:10 ]
  کشف چندین سیارک تاریک در نزدیکی مدار زمین
 

سلام
من نیما حکیمی هستم و سال نو را به همه ستاره شناسان تبریک می گویم و این خبر را از parssky برایتان می فرستم.
تلسکوپ فروسرخ فضایی WISE چندین سیارک تاریک را کشف نموده که به شکل پنهان و مشاهده نشده در نزدیکی مدارد زمین در گردش می باشند. این سیارک ها به دلیل تیرگی و مدار کج شان تا حال از بررسی پنهان مانده بودند.
تلسکوپ جدید فروسرخ میدان گسترده ناسا (WISE) که به تازگی برای نقشه برداری از تمام آسمان در طول موج فروسرخ به فضا پرتاب شده بود، اولین جستجوی خود را آغاز نمود.
طی شش هفته اول رصد این تلسکوپ توانست 16 سیارک را که قبلأ شناخته نشده بود در نزدیکی مدار زمین کشف کند. در مجموع 55 درصد تمام این سیارک ها کمتر از یک دهم نور خورشید را که بر آنها می تابد، بازتاب میدهند که به دلیل همین تاریکی کشف آنها توسط تلسکوپ های نور مرئی بسیار مشکل بود. یکی از این سیارک ها به سیاهی قیر تیره است که کمتر از پنج درصد نور دریافتی از خورشید را بازتاب میدهد.
بیشتر این سیارک های تاریک در مداری سراشیب و با انحراف به سوی صفحه دایره البروج؛ یعنی صفحه ای که تمام سیارات و سیارک ها درگردش اند، در حرکت هستند. بدین معنی که تلسکوپ هاییی که بخاطر جستجوی این سیارک ها سراسر آسمان را زیر و رو میکنند، شاید متوجه چنین اجرام با مدارهای کج نشوند، زیرا این تلسکوپ ها خود بیشتر زمان خود را در این مدار میگذرانند.
خوشبختانه این سیارک های تازه کشف شده در طول موج فروسرخ به اندازه کافی درخشان و قابل دید هستند. زیرا مقدار زیاد نور خورشید را جذب میکنند و در نتیجه گرم میشوند. به خاطر همین گرما تلسکوپ (WISE) میتواند به سادگی آنها را کشف کند.

  امتیاز: 0.00