منو
 کاربر Online
554 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 28 اسفند 1388 [12:54 ]
  نوروز 1389
 

مسیر ظاهری حرکت خورشید در آسمان، دایره البروج است و در دو نقطه، صفحه ی استوای آسمان را قطع می کند . یکی از این نقاط اعتدال بهاری و ديگري اعتدال پاييزي است. خورشيد هر سال از اين دو نقطه عبور مي كند. ويژگي هاي اين دو نقطه تقريبا با هم يكسان است و هر كدام مي توانست به عنوان شروع سال توسط ايرانيان باستان مورد استفاده قرار گيرد. از آنجا كه پس از نقطه اعتدال بهاره زمين به سمت رويش و تولدي نو پيش مي رود، ولي پس از نقطه اعتدال پاييزه زمين به سمت برگ ريزان و از دست دادن فضاي سبز خود ميرود، لذا ايرانيان باستان با توجه به ويژگيهاي بهار و بعد از آن نقطه اعتدال بهاري را به عنوان شروع سال خود انتخاب كردند. نقطه اعتدال بهاری، نوروز ، شروع هر سال جدید برای ما ایرانیان می باشد. ذكر اين نكته لازم است كه صفحه ی دایره البروج معمولا ثابت می باشد ولی نقطه ی اعتدال در حال جا به جا شدن است. حرکت نقطه ی اعتدال فروردین را حرکت تقدیمی اعتدالین می گویند . پس نقطه ی اول فروردین همیشه در یک صورت فلکی نخواهد بود . این نقطه 1000 سال پیش درصورت فلکی حمل بوده است ولی امروز درصورت فلکی حوت می باشد و 200 ، 300 سال بعد در صورت فلکی دلو خواهد بود.
دبير گروه انجمن نجوم سايت رشد، شروع سال نو هجري شمسي 1389 را به همه دانش آموزان و علاقه مندان به علم نجوم و ستاره شناسي تبريك و تهنيت عرض مي كند.

لحظه تحويل سال نو طبق اعلام مركز تقویم موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به شرح زیر می باشد:
لحظه تحویل سال 1389 هجری شمسی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران
ساعت 21 و 2 دقیقه و 13 ثانیه روز شنبه 29 اسفند 1388 هجری شمسی
مطابق 4 ربیع الثانی 1431 هجری قمری و 20 مارس 2010 میلادی

  امتیاز: 0.00