منو
 صفحه های تصادفی
ریزوئیدها
heel spur
thrombophlebitis superficial
تیره مونی میاسه
دانشمندان ایرانی
لشکرکشی محمود به هند- نبرد تانیسر
تسلیم در برابر امام علیه السلام
آزمایش تهیه پلی استر
واکسن ضد کوکائین
جزایر ایرانی در خلیج فارس
 کاربر Online
557 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 25 اسفند 1388 [16:54 ]
  كيهان شناسي-قسمت اول(مقدمه)
 

آغاز جهان چگونه بوده است؟ در لحظه‌ي پيدايش جهان چه اتّفاقي رخ داده است؟ آيا مي‌توانيم با صراحت درباره لحظه و يا لحظات آغازين پيدايش صحبت كنيم؟ چگونه آن شرايط به شرايط جهان كنوني ما تغيير يافته است؟
اين‌ها قطعاً سوالات اساسي و البته بسيار مشكل هستند كه همه‌ي انسان‌ها در طول زندگي با آن‌ها برخورد داشته و خواهند داشت. اكنون پس از گذشت بيش از ده هزار سال از تمدن بشري به نظر مي‌رسد علوم قرن 21 ايده‌هاي قابل تاملي در مورد پيدايش «همه چيز» (جهان) ارائه نموده است. البته پاسخ‌هاي دانشمندان بايد به صورت دقيق بررسي شوند زيرا بسيار مشكل است در مورد حقايقي كه به طور مستقيم قادر به مشاهده‌ي آن‌ها نيستيم، دقيق باشيم. با اين وجود مدل‌هاي دقيقي براي توصيف جهان وجود دارد. طرح‌هايي رياضي بر پايه‌ي ايده‌هاي تئوري و داده‌هايي شامل اندازه، شكل و ساختار كيهان. اين مدل‌ها ما را به واقعيت و چگونگي جهان در ده ميليارد سال گذشته نزديك مي‌كند.
كيهان‌شناسي، مطالعه‌ي ساختار،‌تغييرات و شكل آينده‌ي همه‌ي چيزهايست كه ما به عنوان «جهان» مي‌شناسيم. در اين جا تلاش مي‌كنيم به عنوان مبحثي كوتاه از كيهان‌شناسي خلاصه‌اي در مورد جهان، پيدايش آن، ماده و انرژي تشكيل دهنده و نيز ابعاد و اندازه‌ي آن بيان كنيم.
مسائل كيهان‌شناسي ديد بسيار وسيعي دارند،‌ در مقايسه با ابعاد جهان پديده‌هاي مانند سيّارات،‌ ستارگان و حتي كهكشان‌ها بي‌اهميّت هستند. در حيطه‌ي مطالعات كيهان‌شناسان سيّارات كاملاً بي‌ارتباط، ستارگان تنها به عنوان مكان‌هاي مصرف هيدروژن و كهكشان‌ها جزء ناچيزي از تمام فضاي اطراف ما هستند.
تمام تغييراتي كه در ابعاد انساني به حساب مي‌آيند در مقايسه با تغييراتي كه در سطح كيهان‌شناسي رخ مي‌دهند،‌ قابل چشم‌پوشي هستند؛ بازه‌ي يك هزار سال چيزي به نظر نمي‌رسد،‌يك ميليون سال در ابعاد كيهاني معادل يك چشم بر هم زدن است و حتي يك ميليارد سال بازه‌ي بسيار كوتاهي است. براي درك مسائل مطرح شده در كيهان‌شناسي بايد ديد خود را وسيع كنيم و ذهن خود را تا آن جا كه بتواند تمام زمان و مكان را در بر بگيرد، گسترش دهيم.اگر تا كنون خواسته‌ايم انديشه اي ژرف و عميق داشته باشيم، هم‌اكنون زمان آن برای توسعه بیشتر فرا رسيده است.

  امتیاز: 0.00