منو
 صفحه های تصادفی
نتایج لشگر کشی محمدشاه به هرات
نواب خاص امام زمان عج « محمد بن عثمان »
مقام امام حسن عسگری علیه السلام در پیشگاه خداوند
نتایج جنگ آق دربند سرخس
مزوزوئیک در ایران
الگوی دراماتیک بیان
دفع فتنه ازبک و آزادی خراسان
معامله تجاری نوع دهم
مغناطو کره مشتری
کلینی
 کاربر Online
499 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 13 اسفند 1388 [06:50 ]
  خوشه کروی
 

خوشه کروی (Globular cluster) :
خوشه های کروی، تقریباً از حدود 10 هزار تا چندین میلیون ستاره تشکیل و در فضایی به وسعت 10 تا 30 سال نوری گسترده شده اند. آنها معمولاً از ستاره های بسیار پیر تشکیل شده اند( در واقع تنها چند صد میلیون سال جوان تر از خود جهان!). رنگ اکثر ستارگان در این خوشه ها متمایل به رنگ های زرد و قرمز و جرمشان کمتر از 2 برابر جرم خورشید است. لازم به توضيح است كه، ستارگان داغ تر و پر جرم تر قبلاً به صورت ابرنواختر هایی منفجر شده اند و با گذر از مرحله ی سحابی سیاره نما به شکل یک کوتوله ی سفید در آمده اند. به هر حال، تعدادی ستاره ی غیر عادی آبی رنگ هم در خوشه های کروی یافت می شود، که به نظر می رسد بر اثر فرآیندهای ستاره سازی در مناطق درونی و متراکم تر خوشه ایجاد شده باشند. اصطلاحا این ستاره ها را با نام علف های هرز آبی می شناسند!
در کهکشان ما، خوشه های کروی به صورت تقریباً کروی در هاله¬ی کهکشان و نزدیک مرکز آن پخش شده اند، و به دور مرکز، در مدارهای بیضوی کشیده می چرخند. در سال 1917 «هارلو شیپلی» توانست فاصله خورشید را از مرکز کهکشان, بر اساس توزیع خوشه های کروی تخمین بزند. قبل از آن، منجمین از موقعیت خورشید در کهکشان راه شیری اطلاع کافی نداشتند.
تا همین اواخر، خوشه های کروی در دانش ستاره شناسی یک راز بزرگ محسوب می شدند. چرا که با استفاده از نظریات تکامل ستاره ای می توان عمر خوشه ها را تعیین کرد، و با این روش عمر بعضی خوشه های کروی بیش از عمر کیهان می گردد! بنابراین، با اندازه گیری فاصله ی خوشه های کروی، بوسیله ی ماهواره ی هیپارخوس و اندازه گیری های دقیق تر مقدار ثابت هابل این تناقض حل گردید، و عمر کیهان حدود 13 میلیارد سال و عمر پیر ترین خوشه های کروی, چند صد میلیون سال بعد از تولد کیهان تعیین گردید. کهکشان ما دارای حدود 150 خوشه ی کروی است در حالیکه در بعضی کهکشان ها مثل کهکشان M87 حدود یکهزار خوشه ی کروی وجود دارد.

تصویر


تصویر

  امتیاز: 0.00