منو
 صفحه های تصادفی
ادبیات چیست؟
انسان و دنیا
رشته آبادانی روستاها
رازگویی خداوند با علی علیه السلام
خاستگاه گروههای گیاهان
عیب یابی و تعمیر جاروبرقی
خون و لنف
عوامل مشخص گسله ها
فتنه های شیطان در زمان ظهور امام مهدی علیه السلام
اسمیت زونیت
 کاربر Online
502 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 07 اسفند 1388 [18:45 ]
  ساختار، پيدايش و تاريخ ماه
 

ماه چگونه بوجود آمد؟ ما امروزه تقريباٌ مطمئنيم كه سياره‌ها و اقمار حدود 6/4 ميليارد سال قبل از مواد يك صفحه بزرگ گاز و غبار كه به دور خورشيد اوليه، حلقه بسته بود، ايجاد شده‌اند. دراين صفحه بزرگ، حلقه‌‌هايي از ماده شكل يافتند كه از قطعات، هسته‌هاي غباري و گازهاي آنها اعضاي منظومه شمسي مانند ماه، مريخ، مشتري و زمين ايجاد شدند.
در مورد نحوه تولد و پيدايش ماه، نظريه‌هاي گوناگونی مطرح شده¬اند. در يك تقسيم بندي كلي مجموعه اين فرضيات به سه گروه اصلی جدايش (Fission)، ربايش (Capture)، همزادش (Binary Accretion) تقسيم مي‌گردند. اما امروزه كم و بيش چهار فريضه در مورد اينكه ماه دقيقاٌ چگونه در خانواده سياره‌هاي منظومه شمسي متولد شده است، وجود دارد.
1-جدا شدن از زمين مذاب: براساس اين فرضيه زمين و ماه در آغاز يك توده يك‌ پارچه چرخنده‌اي بودند كه سرعت چرخش زياد آن را نخست به شكل گلابي و سپس دمبل درآورده تا در نهايت با پاره شدن گلوگاه دمبل، بخشي از آن توده جدا شده و جسم مستقلي به نام ماه به‌وجود آمده است.
2-پيدايش همزمان زمين و ماه از ابر اوليه: در اين نظريه ماه و زمين هم‌ زمان با ساير سيارات منظومه شمسي در كنار هم زاده شده‌اند و به دليل نزديكي به هم تحت گرانش يكديگر قرار گرفته‌اند و ارتباط گرانشي نسبت به هم پيدا كرده‌اند.
3-پيدايش ماه در يك منطقه دور افتاده در داخل منظومه شمسي و جذب آن توسط زمين: در اين نظريه ماه ابتدا سياره‌اي مستقل بوده كه بعد‌ها به دليل نزديكي زياد به زمين در نهايت در دام گرانش زمين قرار مي‌گيرد.
4-تشكيل ماه از بخارهاي داغي كه در زمانهاي اوليه بدور زمين به وجود آمده، از زمين به خارج پرتاب شده‌اند، سپس به صورت ابرهاي فشرده غباري درآمده در نهايت به شكل يك گلوله، در هم فرو رفته و ماه را تشكيل داده‌اند.
با اين همه، دانشمندان از طريق انجام آزمايشاتي بر روي سنگهاي ماه در يك مورد اتفاق نظر دارند: «ماه درست همسن زمين است» يعني حدود چهار و نيم ميليارد سال عمر دارد.

  امتیاز: 0.00