منو
 کاربر Online
755 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 30 تیر 1386 [10:15 ]
  صفحه نا متوازن به دور یک ستاره جوان
 

صفحه نا متوازن به دور یک ستاره جوان
اگر به تصاویر منظومه شمسی نگاه کنید متوجه می شوید همه سیارات به زیبایی به روی یک سطح هموار به خط شده اند و مدارشان تقریبا دایره ای شکل است . موادی که سیارات را تشکیل داده اند به صورت دایره ای در اطراف خورشید ما بوده اند و اخترشناسان به هنگام کشف صفحه های سیاره ای دیگر ستاره ها نیز این شکل دایره ای را مشاهده نموده اند . تا کنون که چنین بوده است .
با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ کک ستاره شناسان یک منظومه جوان را یافته اند که ستاره و صفحه سیاره اش روی یک صفحه نبودند . با دورنمایی که ما از زمین داریم صفحه از لبه دیده می شود که از یک طرف ستاره به صورت بیضی شکل بیرون زده است .
چه چیزی باعث بوجود آمدن این شرایط شده است ؟
ستاره شناسان فکر می کنند که علت بوجود آمدن صفحه کج عجیب دنباله غبار عظیمی است که بر مدار بیضی شکل اطراف ستاره می باشد . احتمالا کنش متقابل گرانشی با سیارات ، مواد را جمع کرده یا ممکن است منظومه مواجهه ای با یک ستاره نزدیک داشته که اجزای صفحه را ناگهان به سمت بیرون کشیده است .
این کشف کمک می کند به توضیح این که چگونه مدار سیارات ممکن است در منظومه شمسی ما دچار اغتشاش شود . برای مثال ، اخترشناسان فکر می کنند که نپتون بین مدار زحل و اورانوس شکل گرفته و سپس اجسامی باعث بیرون کشیدن آن شده و اکنون در مکان فعلی قرار دارد .
تصویر
منبع خبر : سایت هابل

  امتیاز: 0.00