منو
 کاربر Online
1132 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  پنج شنبه 18 اسفند 1384 [07:43 ]
  محققان نانو،سرویس بهداشتی خودتمیزشونده می سازند!!
 

محققان دانشگاه New South Wales استرالیا ، در حال تهیه و تولید پوششی هستند که با استفاده از آن ، نظافت سرویس‌های بهداشتی ، به کاری بسیار آسان تبدیل می‌شود.

\\\"پروفسور Rose Amal\\\" و \\\"Michal Brungs\\\" از اعضاء مرکز ARC نانومواد کاربردی که سرپرستی این تحقیق را به عهده دارند، امیدوارند بتوانند با استفاده از پوشش نازکی از ذرات دی‌اکسید تیتانیوم ، همیشه سرویس‌های بهداشتی را تمیز نگه داشت.

در حال حاضر از این پوشش در خارج از خانه و در مقابل نور نظیر پنجره‌های خود تمیز شونده استفاده می‌شود.

به گفته دانشمندان ، نور ماوراء بنفش پایین‌تر از یک طول موج معین ، باعث تحریک الکترون‌ها و پدیده اکسیداسیون می‌شود و خاصیت گندزدایی این اکسیداسیون حتی بسیار بهتر از مواد شوینده شیمیایی و سفیدکننده‌ها است.

با این کار بدون نیاز به مستخدم ، سیستم‌های خدمات بهداشتی قادرند سرویس‌های بهداشتی را پیوسته تمیز نگه دارند.

این نانوذرات با کشتن میکروب‌ها و از بین بردن ترکیبات آلی حتی سرویس‌های بهداشتی را بهتر و بیشتر تمیز می‌کنند.

دی‌اکسید تیتانیوم ، ابرآبدوست بوده و باعث می‌شود تا هیچ قطره آبی روی سطح تشکیل نشود و قطره‌ها در حین پایین افتادن سطح سرویس‌های بهداشتی را تمیز کنند.


به این منظور محققان باید کاری کنند که پوشش دی‌اکسید تیتانیوم در محیط داخل هم عمل کند، زیرا این پوشش با نور ماوراء بنفش تحریک می‌شود، اما در این مورد دانشمندان باید آن را با نور داخل ساختمان تحریک کنند.

برای رفع این مشکل محققان سعی دارند، ترکیب شیمیایی این پوشش‌ را با افزودن عناصر دیگری مانند آهن و نیتروژن اصلاح کنند تا بتوان از نورهای با طول موج بلندتر هم برای تحریک پوشش استفاده کرد.

در حال حاضر محققان موفق شده‌اند در مراحل آزمایشگاهی این پوشش‌های اصلاح‌شده با نانوذرات جدید را روی شیشه بکار برند، بطوری که با نور حاصل از لامپ داخل ساختمان تحریک شده و میکروب را از بین ببرد.

به گفته پروفسور Amal ، اگر بتوان از این پوشش‌ها در کاشی سرویس‌های بهداشتی و حمام و یا پوشش وان استفاده کرد، دیگر نیازی به پاک‌کننده‌های شیمیایی فراوان نخواهیم داشت.

منبع:Isna

  امتیاز: 0.00