منو
 کاربر Online
311 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 16 اسفند 1384 [05:58 ]
  رنگ ماهیها
 

سلام

بجز تعداد کمی از ماهیها که در آبهای شیرین و رودخانه ها به سر می برند و به رنگ سفید یا نقره ای دیده میشوند، بقیه به رنگهای مختلف اند. رنگ ماهیها به علت وجود سلولهای رنگی موجود در ناحیه پوست یا درمیس (Dermis) می باشد. این سلولها دو دسته اند: 1- سلولهای رنگی، 2- سلولهای منعکس کننده.

سلولهای رنگی

در گونه هایی از ماهیها رنگ مربوط به رنگدانه های زرد، قرمز و سیاه است که در سلولهای مخصوصی در لایه پوست جای می گیرند. که به مجموعه آنها کروماتوفور گفته میشود. این رنگها از خوردن سبزیها حاصل می شود. معمولا هر سه رنگدانه قرمز ، زرد و سیاه در ماهیها وجود دارد و از ترکیب شدن آنها رنگهای مختلفی ایجاد می شود. مثلا از ترکیب رنگ سیاه و زرد ، رنگ سبز ایجاد می شود. در حقیقت شدت رنگها در پوست ماهی، مربوط به تمرکز رنگینه و ضمائم آن در سلول و بی رنگی مربوط به عدم رنگینه شدن سلولهاست. در ماهیهایی که در سطح آب حرکت میکنند، تمرکز رنگدانه ها در سطح پشتی، بسیار زیاد است و به طرف کناره ها از شدت و مقدار آن کاسته می شود.

ماهیهایی که اطراف صخره های مرجانی زندگی می کنند به طور قابل ملاحظه ای مملو از سلولهای رنگی اند و به صورت ستونی ، لکه دار و راه راه دیده میشوند. در این راستا تشابهی بین رنگ ماهی با محیط بوجود آمده که باعث حفاظت بیشتر ماهی میشود.

سلولهای منعکس کننده

این سلولها فاقد رنگیزه میباشند و به جای رنگیزه بلورهایی به نام گوانین (Guanine) دارند. وظیفه این سلولها شکست نور در پوست و پولک ماهیها می باشند. ماده گوانین باعث رنگ نقره ای در ماهیها در اثر انعکاس نورمی گردد. به ماهیهایی که فاقد رنگدانه میباشند آلبینیزم (Albinism) می گویند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 17 اسفند 1384 [17:48 ]
  آیا این موضوع حقیقت دارد که ماهیها نمی‌خوابند؟
 

آیا این موضوع حقیقت دارد که ماهیها نمی‌خوابند؟

اینکه ماهیها نمی‌توانند چشمان خود را ببندند بدین معنی نیست که نمی‌خوابند. آنها در طی شبانه روز چرتهای کوتاهی می‌زنند. ماهیها هنگام خواب خود را به جریان آب می‌سپارند و بی‌حرکت می‌مانند. حتی برخی از ماهیها محل مخصوص خواب نیز دارند بعضی از آنها برای خواب به داخل ماسه‌های کف دریا فرو می‌روند و برخی دیگر پیله‌ای از ماده‌ای لزج به دور خود می‌پیچند و می‌خوابند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  دوشنبه 27 آذر 1385 [06:05 ]
  ماهی موسوم به زبان ماهی
 

مشاهدات جدید محققان از نوعی ماهی به نام `زبان‌ماهی`(‪(Tonguefish‬ از خانواده `پهن ماهی`ها نشان می‌دهد این ماهی برای زندگی در شرایط بسیار دشوار در اطراف آتشفشانهای زیردریایی در نواحی غربی اقیانوس آرام سازگاری یافته است. به گزارش سایت اینترنتی `بی‌بی‌سی‌نیوز`، محققان دانشگاه `ویکتوریا` در کانادا در سه مطالعه اکتشافی صورت گرفته در اطراف آتشفشانهای زیردریایی موفق به تصویربرداری از این ماهی‌ها در شرایطی بسیار سخت شده‌اند.

تصویر


در این تصاویر مشاهده می‌شود که در اعماق اقیانوس تعداد بسیار زیادی از `زبان‌ماهی`ها در اطراف چشمه‌های گوگرد مذاب زندگی می‌کنند و این درحالی است که آب در این نواحی بسیار گرم و بسیار اسیدی با پ‌هاش ‪ PH‬مشابه اسید سولفوریک است و به علاوه فلزات سنگین و سمی فراوانی از این چشمه‌های آتش‌فشانی خارج می‌شوند.

محققان در این مطالعه با استفاده از زیردریایی‌های بدون سرنشین، اعماق آبهای ناحیه `ماریانا آرک` در اقیانوس آرام که شامل زنجیره هزار و ‪ ۲۰۰‬کیلومتری از آتش‌فشانهای زیراقیانوسی بین ژاپن و گوام است، مورد مطالعه قرار دادند. در این ناحیه آب دریا از شکافهای بستر دریا به زیر زمین وارد شده و پس از گرم شدن تا دماهایی که گاه به ‪ ۱۰۰‬درجه سانتیگراد می‌رسد به همراه فلزات سنگین و مواد شیمیایی دیگر از چشمه‌های آتش‌فشانی زیردریایی خارج می‌شود.

در گذشته در این نواحی انواع مختلفی از خرچنگها، میگوها و صدفهایی شناسایی شده‌اند که برای زندگی در چنین شرایط دشواری به خوبی سازگاری یافته‌اند اما در گذشته حضور ماهی‌ها در این نواحی به ندرت مشاهده شده‌است. محققان عقیده دارند این ماهی‌ها احتمالا از مواد غذایی موجود در لایه‌های رسوبی بستر اقیانوس در این ناحیه از قبیل کرمها، باکتری‌ها و حتی اجساد آبزیانی که از لایه‌های بالایی آب به پایین می‌ریزند، تغذیه می‌کنند.

به گفته محققان کانادایی، نکته جالب در مورد این ماهی‌ها نزدیک شدن بیش از حد آنها به چشمه‌های گوگرد مذابی است که دمای آن به ‪ ۱۸۰‬درجه سانتیگراد می‌رسد و پیش از این هیچ ماهی با توانایی حضور در چنین دماهایی شناسایی نشده بود. این محققان هم اکنون موفق به شکار تعدادی از این ماهی‌ها شده‌اند و قصد دارند با بررسی وضعیت بدن آنها دلیل توانایی‌های شگفت‌انگیزشان را شناسایی کنند.

به گفته دکتر `الکس راجرز` محقق انجمن جانورشناسی لندن(‪ ،(ZSL‬حضور این ماهی‌ها در چنین دماهایی نشان می‌دهد بدن آنها باید به ساز و کارهای دفاعی کارامدی در برابر دماهای بالا مجهز باشد. وی افزود توانایی این ماهی‌ها از لحاظ فیزیولوژیکی چنان منحصر به فرد است که گویی آنها به سیاره دیگری تعلق دارند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  دوشنبه 11 دی 1385 [12:24 ]
  صدای ماهیها
 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد انواع مختلف ماهی از روشهای مختلفی برای تولید صدا به منظور جلب توجه جفت، حراست از قلمرو و نیز ترساندن دشمنان خود استفاده می‌کنند. به گزارش سایت اینترنتی `لایو ساینس`، هم‌اکنون در حدود ‪ ۲۵‬هزار گونه مختلف ماهی در جهان زندگی می‌کنند و تعداد آنها از تمامی انواع دیگر مهره‌داران بیشتر است.

محققان دانشگاه هاوایی در `مانوئا` در پی مطالعه‌ای جدید اعلام کردند دست کم هزار گونه از این ماهی‌ها با روشهای مختلف از خود صدا تولید می‌کنند. این محققان برای شناسایی روشهای مختلف تولید صدا در ماهی‌ها، در بخشی از این تحقیقات یک گروه از ماهی‌ها به نام ماهی‌های پروانه‌ای که خود شامل ‪ ۱۲۶‬گونه ماهی مختلف با طرحها و رنگهای گوناگون است را مورد مطالعه قرار دادند.

تمامی انواع ماهی‌های پروانه‌ای روی بدن خود سلولهایی دارند که می‌توانند لرزش آب و یا به عبارتی صدا را دریافت کنند و به همین جهت دانشمندان در این مطالعه با کمک تجهیزات ثبت صدا در زیر آب(هیدروفون) آنها را مورد مطالعه قرار دادند تا متوجه شوند که آیا این ماهی‌ها قادر به تولید صدا نیز هستند و یا خیر. نتایج این مطالعه نشان داد ماهی‌های پروانه‌ای انواع مختلفی از صداها را که هر کدام تنها بین ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵۰‬میلی‌ثانیه طول می‌کشند از طریق حرکات ویژه دم در آب، حرکات سریع باله‌ها و نیز خرخر کردن در زیر آب تولید می‌کنند.

به گفته این محققان، صداهای تولید شده توسط ماهی‌های پروانه‌ای در مقایسه با صداهای تولید شده توسط به طور مثال `ماهی‌های دهان گشاد` بسیار ضعیفتر است و این احتمال وجود دارد که شنا کردن ماهی‌های پروانه‌ای در فاصله اندک از یکدیگر بدین علت باشد که آنها تلاش می‌کنند با ماندن کنار یکدیگر، نجواهای ضعیف یکدیگر را بشنوند.

علاوه بر ماهی‌های پروانه‌ای و ماهی‌های دهان گشاد که اغلب با حرکت دم و باله‌ها تولید صدا می‌کنند، محققان این دانشگاه ماهی دیگری را نیز به نام ماهی مرواریدی مورد مطالعه قرار داده‌اند که صداهای تولید شده توسط این ماهی حتی از ماهی‌های دهان گشاد نیز بلندتر است. ماهی‌های مرواریدی کیسه هوایی بادکنک مانند خود را ‪ ۴‬تا ‪ ۲۰‬بار در دقیقه منقبض و منبسط می‌کنند که با این عمل صدای بلندی ایجاد می‌شود و ماهی‌ها احتمالا با کمک این صدا با یکدیگر از فواصل دور ارتباط برقرار می‌کنند.

یکی دیگر از انواع آبزیانی که نحوه تولید صدا در آن به تازگی شناسایی شده، اسب دریایی است. این جانداران نیز با روشی عجیب و با حرکات سریع بخش استخوانی و تاج مانند سر خود در زیر آب تولید صدا می‌کنند. با وجود آنکه هم‌اکنون تولید صدا توسط دست کم هزار نوع ماهی ثابت شده‌است، دانشمندان هنوز در زمینه کاربرد این صداها مطمئن نیستند و عقیده دارند این صداها می‌توانند برای جلب توجه جفت، حراست از قلمرو و یا ترساندن مهاجمان مورد استفاده قرار گیرد.

  امتیاز: 0.00