منو
 صفحه های تصادفی
آب و هوای صخره های مرجانی
جنگ یرموک
تاریخ علوم و فن آوری
تجارت الکترونیک و پیش نیازهای آن در ایران
طب سوزنی
امامت امام حسین در حدیث لوح
پیاز
قیام ملک محمود سیستانی
ادیان و احساس دردهای مشترک در تنزل باورهای قدسی
تفاوت قرآن با دیگر کتاب
 کاربر Online
604 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 10 اسفند 1384 [05:11 ]
  انتقال یافته از پرسش و پاسخ >>زیست شناسی (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:الهام صادقی


نقش غیر متابولیکی کلرپلاست چیست9/12/1384


نقش هتروکروماتین در کروموزوم چیست

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  پنج شنبه 11 اسفند 1384 [05:10 ]
  کلروپلاست و هتروکروماتین
 

با سلام

کلروپلاستها به دلیل داشتن رنگ سبز از اولین اندامکهایی هستند که در یاخته‌های گیاهی نظر پژوهشگران را به خود جلب کردند. کلروپلاستها از تکامل یک نوع پلاست اولیه یا پیش پلاست بوجود آمده‌اند. کلروپلاستها به دلیل داشتن رنگیزه‌های فتوسنتزی تنها ارگانلی است که در فرایند فتوسنتز نقش دارد. نقش مهمتری به غیر از فتوسنتز برای کلروپلاست پیش بینی نشده است.

نقش غیر فتوسنتزی کلروپلاست شناخته نشده است. شاید منظورتان سایر انواع پلاستها است. اگر سوال خود را به صورت دقیق‌تر دوباره مطرح کنید شاید بتوانیم دقیق‌تر پاسخ دهیم. در ضمن می‌توانید به لینکهای زیر مراجعه کنید.


هتروکروماتین

در موجودات پرسلولی همه سلولها حاوی یک نوع اطلاعات ژنتیکی واحد می‌باشند که به صورت مولکولهای DNA با ردیفهای نوکلئوتیدی یکسان در خود حفظ می‌کنند و بنابراین تفاوت بین انواع سلولهای یک موجود زنده را باید در چگونگی بیان اطلاعات ژنتیکی در هر نوع سلول جستجو کرد.

کروماتین‌هایی که حاوی ژنهای فعال می‌باشند با کروماتین غیر فعال تفاوت دارند. در مناطقی از کروموزوم که از نظر رونویسی فعال هستند ساختمان متراکم نوکلئوزومها دگرگون گردیده و یا اصلا چنین ساختمانی دیده نمی‌شود. کروماتین فعال که تراکم کمتری دارد در رنگ آمیزی رنگ کمتری به خود می‌گیرد و از همین رو به یوکروماتین معروف است. در مرحله متافاز میتوز که کروماتین فعالیت رونویسی ندارد شدت تراکم بسیار زیاد است و در اثر رنگ آمیزی به شکل مناطق تیره و پررنگی به نام هتروکروماتین درمی‌آید.

انواع هتروکرماتین

  • هتروکروماتین دائمی که همواره متراکم و غیر فعال است. این نوع کروماتین معمولا در مناطق نزدیک به محل تقاطع بازوهای کروموزومی و همچنین در انتهاهای کروموزوم یافت می‌شود.

  • هتروکروماتین موقتی که در برخی زمانها ، متراکم و در زمانهای دیگر تراکم کمتری داشته و بطور فعال رونویسی می‌شود.

  امتیاز: 0.00