منو
 صفحه های تصادفی
کاربر:گوگول خان
صنعت قندسازی
تناقض اندیشه و عمل
شتاب دهنده
کشتن امراء توسط پادشاهان صفوی
تغییر اجتماعی
توصیه های بهداشتی در مورد مصرف چربیها
بهداشت مواد غذایی
فیلتر دی الکتریک
شانه ای
 کاربر Online
1210 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 07 اسفند 1384 [09:11 ]
  هشدار!در ظروف یکبار مصرف ، غذاها و نوشیدنیهای داغ استفاده نکنید.
 

کارشناسان عقیده دارند که استفاده روزافزون از ظروف یکبار مصرف که امروزه در رستورانها و بستنی فروشی‌ها و حتی خانه‌ها رواج پیدا کرده است، می‌تواند بصورت جدی به سلامت فرو و جامعه آسیب وارد نماید.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان ، استفاده از لیوان‌های شفاف و بی‌رنگ برای نوشیدنی‌های داغ مانند چای و قهوه ممنوع است. همچنین ، ظروف یکبار مصرف سفیدرنگ نباید برای غذاهای داغ مانند پیتزا و سایر غذاها مورد استفاده قرار بگیرد. علت این امر ، آن است که در ساختن ظروف یکبار مصرف و بمنظور جلوگیری از شکنندگی ، از مواد خاصی استفاده می‌گردد که بدنبال ریختن آب جوش یا غذاهای داغ ، حل شده ، وارد بدن می‌شود.

این مواد خاصیت سرطانزایی دارند و متاسفانه این مسئله در مورد ظروف یکبار مصرف رنگی داغ اضافه می‌شود. این مسئله باید در مورد بطری‌های آب معمولی و آب معدنی و نوشابه‌ها که ظاهرا سرد هستند نیز مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا آب و نوشیدنی‌های دیگر اگر بیشتر از مدت شش ماه درون اینگونه بطری ها قرار بگیرند، آلوده می شوند. حال چرا تاریخ مصرف و تاریخ اعتبار مصرف برخی از این نوشیدنی ها و آب معدنی‌ها تا یک سال بعد از تاریخ تولید روی آن درج می شود، مسئله ای است که باید مسئولین امر پاسخگوی آن باشند.
استفاده روزافزون مراکز غذاخوری از ظروف یکبار مصرف برای ارائه مواد غذایی داغ ، جای خود دارد!

منبع:مجله دانشمند ، ماهنامه اسفند 84

  امتیاز: 0.00