منو
 صفحه های تصادفی
سیستم مجازی در سیستم عامل
نهضت حقوق مدنی سیاهان آمریکا
تانتالم
تجلی ژن
روشهای نجومی بررسی ستارگان آسمان
شمعون بن حمون
.ویرایش
ظهور فاشیسم در ایتالیا
رشته سینما شاخه فنی و حرفه ای
امام کاظم علیه السلام و حل مشکل هشام
 کاربر Online
1050 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 03 اسفند 1384 [13:19 ]
  دانشمندان برزیلی ، نوع جدیدی کربن ساختند.
 

محققان برزیلی موفق شده‌اند به انواع موجود کربن در جهان که برخی از آنها مانند الماس و گرافیت ، طبیعی هستند و برخی دیگر مانند مولکول کروی فولرنس و نیز لوله‌های نانو ، به دست بشر ساخته شده‌اند، نوع تازه‌ای موسوم به «ابر نانو لوله ها» را اضافه کنند.

یک لوله نانو از جنس کربن ، از اتمهایی ساخته شده است که به صورت شش ضلعی در کنار هم قرار گرفته‌اند و هر اتم در این حلقه به سه اتم دیگر متصل است.

ابر نانو لوله‌ها ‪ super nanotubes‬که "ویتور کولچی" و همکارانش از دانشگاه کامپیناس تولید کرده‌اند، ساختاری مشابه دارند، اما به جای هر پیوند اتمی ، یک لوله نانو جای داده شده و به این ترتیب ساختاری که بوجود آمده در جای هر اتم ، یک سازه به شکل حرف ایگرگ انگلیسی ‪ ،Y ،‬را در خود جای داده است.

نکته جالب توجه در این ابداع تازه آن است که می‌توان این سازه‌ها را بطور مرتب پیچیده‌تر کرد. بعنوان مثال از خود این ابر لوله‌ها می‌توان در ساختاری که برای تولید لوله‌های نانو بکار می‌رود، کمک گرفت و به جای هر اتم کربن یک ابر لوله قرار داد.

ساختاری که به این ترتیب بدست می‌آید یک «بر ابر لوله نانو__» است.

  امتیاز: 0.00