منو
 صفحه های تصادفی
دو تفکر عمده در زمان ماکس وبر
ترس کودک از پزشک
توزیع بار الکتریکی در اجسام رسانا
عالم برزخ
سارویه
روشنفکر کیست؟
زمین شناسی ماه
انبساط ابر کهکشان
ائمه فرزندان پیامبر هستند
Fermium
 کاربر Online
551 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 02 اسفند 1384 [15:19 ]
  دانشمندان می‌گویند موشها آواز می‌خوانند!!!
 

دانشمندان می‌گویند موشها آواز می‌خوانند!!!

براساس گزارشی که در کتابخانه عمومی علوم (Public Library of Science) در اینترنت منتشر شده است، هرچند مهارتهای صوتی موش به پای بهترین مرغان آوازه خوان نمی‌رسد اما از اصوات مهمل بس فراتر می‌رود. صدای موش که چهار اکتاو جابجا شده است تا برای انسان قابل سمع شود شباهت فوق العاده‌ای به آواز پرندگان دارد و این دقیقا همان نکته‌ای است که تیموتی هولی و ژانگشنگ گوئو در مقاله علمی خود استدلال می‌کنند.

هرچند این اصوات عموما ورای قوه شنوایی انسان است، اما اصواتی که موش تولید می‌کند دارای همان ساختاری است که جانورشناسان در آوازهای حیوانی تشخیص می‌دهند: یعنی رشته‌ای از صداها یا هجاهای ادا شده در الگوهای تکراری.به علاوه به نظر می‌رسد که موش نر تنها وقتی می‌خواند که از استشمام بوی هورمونهای جنسی موش ماده به هیجان آمده باشد.

پژوهشگران امیدوارند دریابند آیا موش مانند پرندگان قادر به آموختن و تقلید آوازهای تازه هست یا خیر. آنها می‌گویند ممکن است که موش آزمایشگاهی که برای چند دهه در بند زاد و ولد کرده است نسبت به همتاهای آزاد خود از نوع متفاوتی موسیقی بهره ببرد.

  امتیاز: 0.00