منو
 کاربر Online
662 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 30 بهمن 1384 [21:22 ]
  تعیین زمان مرگ با دقت 80 درصد!!!!!!
 

پیشرفتهای تازه پزشکی این امکان را فراهم آورده که پزشکان بتوانند با بازده ‪ ۸۰‬درصد احتمال مرگ کسانی را که بیش از ‪ ۵۰‬سال دارند ظرف چهار سال بعد را برای آنان مشخص سازند.

به نوشته \"جورنال او آمریکن مدیکال اسوسیشن ‪Association Journal of‬ ‪ American Medical(‬نشریه انجمن پزشکی آمریکا) یک متخصص پزشکی افراد سالمند به نام \"سی لی\" که در مرکز امور نظامیان بازنشسته در سان فرانسیسکو تحقیقی می‌کند، با مصاحبه با ‪ ۲۰‬هزار داوطلب بالای ‪ ۵۰‬سال پرسشنامه‌هایی حاوی ‪ ۱۲‬پرسش را بر اساس پاسخهای این داوطلبان که در فاصله سالهای ‪ ۱۹۹۸‬تا ‪ ۲۰۰۰‬در نظرسنجی مربوط به سلامت و بازنشستگی در آمریکا ، شرکت جسته بودند، تنظیم کرد.

لی و همکارانش به پرسشهای کسانی که تا پایان سال ‪ ۲۰۰۰‬در گذشته بودند نظر کردند و کوشیدند شماری از متغیرها و عواملی را که در مرگ این افراد موثر بودند با استفاده از اطلاعات اولیه‌ای که از آنان در اختیار داشتند مشخص سازند.

از رهگذر این بررسی یک \"نمایه مرگ\" فراهم آمد که بر مبنای پرسش‌های مختلف راجع به جنسیت ، سن ، بیماریهای افراد و توانائیشان به انجام فعالیتهای روزانه تنظیم شده است.

برای هر پاسخ امتیازی بین صفر و ‪ ۹‬در نظر گرفته شده است. اگر مجموع امتیازات شخص معادل صفر باشد معنای این امر آن است که شانس مردن این فرد در چهار سال بعد کمتر از یک درصد است. امتیاز ‪ ۱۴‬به بالا به معنای آن است که شانس مرگ شخص در این مدت ‪ ۶۵‬درصد است.

به اعتقاد متخصصان ، این نوع نمایه می‌تواند نقش موثری در برنامه ریزی بهتر برای بهبود زندگی افراد آسیب‌پذیر بازی کند، اما در عین حال این خطر نیز وجود دارد که پزشکان در بخشهای دولتی بر مبنای همین امار از مداوای افراد مسن خودداری ورزند.

هم‌اکنون در انگلیس به علت هزینه‌های زیاد نظام بهداشت عمومی ، برخی از مراکز خدمات بهداشتی با اولویت بندی امکانات موجود و تخصیص آن به جوانها ، عملا خدمات کمتری به افراد مسن ارایه می‌دهند.

منبع:Irna

  امتیاز: 0.00