منو
 کاربر Online
1473 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 30 بهمن 1384 [21:20 ]
  کیمیاگری نوین: تبدیل هیدروژن به فلز خالص!!!
 

دانشمندان سالهاست در تلاشند تا هیدروژن را از طریق فشرده کردن و تحت فشار قرار دادن آن به فلز خالص تبدیل کنند و بر مبنای مدلهای نظری کنونی این امر می‌باید امکان پذیر باشد.

اما با وجود همه تلاشهایی که تاکنون به انجام رسیده و با آنکه دانشمندان ، هیدروژن را تحت فشار ‪ ۳۰۰‬گیگا پاسکال یعنی معادل سه میلیون درجه فشار جو ، قرار داده‌اند، توفیقی در جهت تبدیل هیدروژن به فلز بدست نیاورده‌اند.

اکنون به نوشته نشریه علمی فیزیکال ریویو لترز یک گروه از محققان در دانشگاه کورنل به سرپرستی پژوهشگری به نام \"رولد هافمن\" پس از بررسی نظریه‌های موجود ، راه حل بدیلی برای غلبه بر این مشکل بدست آورده‌اند.

این پنج دانشمند، به این نتیجه رسیده‌اند که به جای تحت فشار قرار دادن اتمهای خالص هیدروژن باید برخی از مولکولهای حاوی هیدروژن را فشرده ساخت و به این ترتیب هیدروژن موجود در آنها را به فلز مبدل کرد.

یکی از مولکولهای پیشنهاد شده در این زمینه ، سیلان ‪ Silane‬با ساختمان مولکولی ‪ SiH4‬است.

این محققان ‪ ۱۳‬ساختار کریستالی مختلف این مولکول را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان با فشاری معادل ‪ ۹۰‬گیگا پاسکال که در آزمایشگاه براحتی قابل دسترس است، این ماده را به یک ابر-هادی تبدیل کرد.


منبع:Irna

  امتیاز: 0.00