منو
 کاربر Online
703 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  شنبه 29 بهمن 1384 [07:44 ]
  چرا موهای انسان سفید میشود؟
 

چرا وقتی انسان پیر می شود موهایش سفید می شود؟

درست نیست که بگوییم با بلا رفتن سن، موهای سفید، رویش پیدا می کنند، بلکه این رنگدانه های اصلی مو می باشند که از بین می روند. سلولهای رنگدانه چه سیاه رنگ (برای موهای مشکی) و چه خرمایی (برای موهای روشن)، با رشد موها به آنها رنگ می دهند. این تجمع رنگدانه ها باعث میشود رنگ موهای طبیعی باشد. با بالا رفتن سن، این سلولها می‌میرند و موها رنگ خود را از دست می دهند و سفید می شوند. به دلیل آنکه سلولهای رنگدانه همگی در یک زمان از بین نمی روند، بعضی از موها رنگدانه های کمتر و بعضی رنگدانه های بیشتری دارند و در نتیجه مو در این زمان خاکستری رنگ می شود. زمانی طولانی لازم است تا مو سفید شود چون رنگدانه های مو تدریجا از بین میروند.

ممکن است تا به حال این سوال برای شما پیش آمده باشد که آِیا سختیها و اضطراب ها در زندگی می توانند باعث سفید شدن مو شوند؟! این مساله کاملا امکان پذیر است و اضطراب و فشار زندگی بر روی عملکرد شیمیایی بدن تاثیر می گذارد، اما با وجود این هیچ دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که بگوییم سفید شدن زودرس موهای فردی نشانه آن است که زندگی بسیار سختی را پشت سر گذاشته است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 02 اسفند 1384 [14:22 ]
  آیا بر اثر ضریه شدید موی بدن سفید می‌شود؟
 

آیا بر اثر ضریه شدید موی بدن سفید می‌شود؟

ضربه شدید و ناگهانی یا وارد آمدن شوک بر انسان گاهی موی سر را سفید می‌کند. علت سفید شدن مو را برخی اینگونه بیان کرده‌اند که پیری و بیماری یا وارد آمدن شوک و ضربه بر اثر اندوه فراوان باعث کاهش رنگیزه در مو می‌شود. اما برخی دیگر می‌گویند که در این حالات حفره و حبابهای هوا در مو رخنه کرده و جایگزین رنگیزه‌ها می‌شود از اینرو مو به سفیدی می‌گراید.

این مطلب اکنون مسلم شده است که اندوه شدید و هیجانهای عصبی سبب پیدایش حبابهای هوا در میان سلولهای مو می‌شود و بدینسان رنگ مو را سفید می‌نماید. اما چرا و چگونه این حبابها به هنگام اندوه شدید خود را در میان سلولهای مو جای می‌دهند دلیلش آشکار نشده است.

  امتیاز: 0.00