منو
 کاربر Online
1577 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 29 بهمن 1384 [05:36 ]
  ترکیب شیمیایی با خاصیت نزدیک به حالت ایده آل
 

یکی از بزرگترین چالشهایی که برای شیمیدانان در قلمرو شیمی آلی وجود دارد، دستیابی به شیوه‌ها یا واکنشهای شیمیایی جدید و بدیع و پیچیده‌ ای است که بتوان آنها را در شمار متنوعی از مواد و عناصر شیمیایی بکار برد و بازده بالایی از نتیجه عمل دریافت کرد.

به نوشته نشریه علمی جامع شیمی دانان آمریکا ، با این مشخصات به نظر می‌رسد واکنش تازه‌ای که "درک تن" ‪ (Derek Tan)‬و همکارانش از مرکز اسلون - کترینگ مموریال در نیویورک کشف کرده‌اند تقریبا نزدیک به ایدآل به شمار می‌آید.

این گروه در مقاله‌ای که بتازگی انتشار داده اند، گزارش کرده‌اند که موفق شده‌اند راه جدیدی را برای ساخت مولکولهای موسوم به اسپیروکتال ها ‪ spiroketals‬ابداع کرده‌اند که با بازده بالایی وظیفه خود را به انجام می‌رساند.

اسپیروکتالها ساختارهای شیمیایی غیر متعارفی هستند که در آنها دو اکسیژن قرار دارد که مجهز به حلقه‌هایی هستند که هر کدام به یک تک اتم کربن متصل است.

این گروه از محققان برای تولید اسپیروکتال‌ها مولکولهای ساده را در واکنش شیمیایی با نمک تیتانیوم قرار دادند. به نظر می‌رسد اتمهای اکسیژن در مولکولهای ساده موجود در این واکنش به گونه‌ای با تیتانیوم ترکیب می‌شوند که به دانشمندان اجازه می‌دهند نوع ایزومری را که قرار است در نتیجه عمل ظاهر شود کنترل کنند.

منبع:Irna

  امتیاز: 0.00