منو
 صفحه های تصادفی
Ytterbium
گوشنیت
آثار بیولوژیکی اشعه
آزادی و تکلیف
سیر تحول شیمی آلی - فلزی
زخم پپتیک
علل به حاشیه رفتن قومیت ها در ایران
پریشانی اوضاع مملکت پس از مرگ شاه سلیمان دوم
پدیده فوتوالکتریک
آل باوند _ کیوسیان
 کاربر Online
533 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 27 بهمن 1384 [08:51 ]
  گاز‌های گلخانه‌ای
 

گازهایی که باعث اثر گلخانه‌ای در جو میشوند، به گازهای گلخانه‌ای معروفند.

این گازها میتوانند تا مدت زیادی حرارت را در خود نگه دارند، و امروزه اضافه شدن بیش از حد گازهای گلخانه‌ای به جو زمین، باعث افزایش دمای زمین شده است.
از مهمترین این گازها میتوان از بخار آب و دی‌اکسید ‌کربن نام برد.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 05 آذر 1385 [07:19 ]
  کاغذ پلاستیکی جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای
 

یک شرکت ژاپنی موفق به تولید دستگاه چاپگر جدیدی شده که به جای کاغذهای معمولی از `کاغذهای پلاستیکی` با قابلیت صدها بار استفاده مجدد، استفاده می‌کند. به گزارش سایت اینترنتی `بی‌بی‌سی‌نیوز`، شرکت ژاپنی `توشیبا` اعلام کرد این نوع کاغذ ویژه سازمانها و مکانهایی طراحی شده که از حجم عظیم کاغذهایی استفاده می‌کنند که نیازی به بایگانی کردن نداشته و پس از مصرف دور ریخته می‌شوند.

کاغذ مورد استفاده در دستگاه پرینتر جدید به نام `بی-اس اکس‪۸‬آر` از نوعی پلاستیک به نام `پلی‌اتیلن ترفتالیت`(‪ (PET‬ساخته شده که معمولا برای تولید بطری‌های نوشابه‌های گازدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این کاغذ روی پلاستیک مذکور لایه‌ای از یک ماده رنگی شیمیایی حساس به حرارت کشیده شده که می‌تواند در شرایط مختلف به رنگ سیاه و یا سفید درآید.

دستگاه پرینتر جدید می‌تواند از طریق تغییر حرارت و همچنین تغییر سرعت سرد شدن کاغذ پلاستیکی، روی این ماده رنگی حروف و تصاویر را ترسیم و یا آنها را پاک کند. این دستگاه در هر دقیقه ‪ ۱۲‬صفحه چاپ می‌کند و کیفیت چاپ آن نیز ‪ ۱۲‬نقطه در هر میلیمتر مربع است. شرکت یاد شده اعلام کرده است در شرایط عادی کاری از هر کاغذ پلاستیکی جدید می‌توان تا ‪ ۵۰۰‬مرتبه استفاده کرد. در این پرینتر از فناوری گرمایی استفاده شده که نخستین بار در دهه هفتاد میلادی برای ساخت دستگاه‌های `فکس` مورد استفاده قرار گرفت.

مسئولان این شرکت ژاپنی اعلام کرده‌اند استفاده از کاغذها و چاپگرهای جدید در ادارات و سازمانهای بزرگ به دلایل مختلف سبب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در محیط زیست می‌شود زیرا در طی فرایند ساخت این چاپگر تنها ‪۱/۵‬ کیلوگرم گاز دی‌اکسید کربن وارد جو می‌شود درحالی که برای مقایسه، ساخت هر پرینتر لیزری که نیازمند جوهر و یا `تونر` نیز هست، با انتشار ‪۶/۵‬ کیلوگرم گاز دی‌اکسید کربن در جو همراه است.

از سوی دیگر، استفاده از کاغذهای چند بار مصرف جدید نیاز شرکتها به استفاده از کاغذهای معمولی و سپس بازیافت آنها را نیز کاهش می‌دهد که این امر نیز به کاهش گازهای گلخانه‌ای در محیط زیست کمک می‌کند. هر کاغذ پلاستیکی جدید در حدود ‪ ۱۰‬دلار قیمت دارد که با توجه به امکان ‪ ۵۰۰‬بار استفاده از هر کاغذ، از لحاظ اقتصادی با کاغذهای مورد استفاده در پرینترهای عادی قابل مقایسه است.

  امتیاز: 0.00