منو
 کاربر Online
451 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline آآوا رسا 3 ستاره ها ارسال ها: 143   در :  شنبه 17 تیر 1385 [11:37 ]
  سفرنامه ی مسافر فرانسوی روی اینترنت...
 

سفرنامه `هانری رنه دالمانی`، مستشرق فرانسوی که از وزارت فرهنگ فرانسه جواز حفاری در ایران را اخذ کرده بود و دو بار به کشور ما سفر کرده بود و طی آن آثار ارزشمندی را از کشور به دست آورده بود، از سوی سازمان میراث فرهنگی به صورت الکترونیکی منتشر شد.

مجموعه آثار عتیقه و تاریخی دالمانی امروزه یکی از مهم‏ترین و معروف‏ترین مجموعه‏ هایی است که در پاریس باقی مانده است.

دالمانی در آخرین سفری که به ایران داشت، تصمیم گرفت درباره اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایرانیان به مطالعه بپردازد. بدین منظور در سفری سه ماهه از خراسان تا بختیاری، آنچه را که مشاهده کرده یا از دیگران شنیده بود یادداشت کرد و عکسهای فراوانی نیز تهیه کرده است.

دالمانی پس از مراجعت از ایران به پاریس مجموعه یادداشت‏ها و تصاویری را که از این سفر تهیه کرده بود در چهار جلد تحت عنوان مسافرت سه ماهه از خراسان تا بختیاری به چاپ رساند.

بنا به گفته نسخه شناسان این مجموعه از نظر ظرافت زیبایی، چاپ مطلوب، گراورها، عکس‏های رنگی و کاغذ ضخیمی که دارد در زمان خود از نفیس ‏ترین کتابها بوده است.
در این کتاب جمعاً 1231 قطعه عکس، نقشه و تصاویر مختلف از ایران آن روز آمده است که با توجه به شرایط آن روزگار حکایت از تلاش‏ها و زحمات فراوان مؤلف در تهیه آن تصاویر دارد.

مؤلف، کتاب خود را به 24 فصل تقسیم نموده و هر فصل را به قسمت‏های مختلف مجزا کرده است.

جلد اول ،
فصل اول : اوضاع جغرافیایی و اجتماعی ایران،
فصل دوم، سوم : اوضاع کشاورزی، بازرگانی و صنعت
فصل چهارم : تعلیم و تربیت، دفاع ملی، دین و مذهب، تفریحات و سرگرمیهای مردم ایران
فصل پنجم :آداب و رسوم مختلف ایرانیان در آن روزگار اختصاص داده و بدین ترتیب جلد اول را به پایان رسانده است.

جلد دوم ،
فصل ششم :مسائل زنان ایرانی
فصل هفتم : بخش دیگری از مسائل صنعت در ایران

جلد سوم ،
سفرهای دالمانی به شهر‏های عشق‏آباد، مشهد، نیشابور، سبزوار، شاهرود و تهران.

جلد چهارم ،
مسیر وی از تهران تا قم و سپس اصفهان و در
دو فصل به صورت مبسوطی به ناحیه اصفهان پرداخته است.

آن‏گاه به شرح جریان سفر خود از اصفهان به سمت ایل بختیاری می‏پردازد که از مهم‏ترین بخش‏های کتاب محسوب می‏شود.
پس از آن مجدداً به اصفهان مراجعت می‏کند که باز هم آن‏ چه را که دیده یا شنیده به رشته تحریر درآورده و تصاویر زیبایی را نیز در این مسیر تهیه کرده است.
دالمانی سپس قصد عزیمت به تهران می‏کند که در این مسیر از شهرهای کاشان، قم و ری عبور می‏کند.
زمانی که او به تهران وارد می‏شود ژوئن 1910 مصادف با ‎آغاز سلطنت محمد علی شاه و حوادث گسترده سیاسی و انقلابی آن روزگار است.

هانری رنه دالمانی در آخرین قسمت سفر خود از تهران به سمت قزوین، رشت و انزلی می‏رود و از طریق دریای مازندران و بادکوبه خود را به اروپا می‏ رساند.

در سال 1333ش سفرنامه دالمانی توسط صنعتی زاده کرمانی از اروپا به ایران آورده شد و ابراهیم رمضانی مدیر کتابفروشی ابن‏ سینا آن را خریداری نمود و برای ترجمه در اختیار علی محمد فره ‏وشی متخلص به مترجم همایون (1347- 1254ش) گذاشت.

سفرنامه ی هانری رنه دالمانی

  امتیاز: 0.00