منو
 کاربر Online
534 کاربر online
 : ریاضی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline علی هادی 3 ستاره ها ارسال ها: 469   در :  دوشنبه 24 بهمن 1384 [08:53 ]
  مهار رشد تومورهای مغزی با معادلات ریاضی
 

روابط و معادلات ریاضی در بخش‌های مختلف پزشکی از جمله روش‌های درمان رشد تومورها کاربرد دارند.

به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، در سومین روز از هفته پژوهش در دانشکده ریاضیات دانشگاه فردوسی سخنرانی‌ای با موضوع «کاربرد ریاضیات در پزشکی» توسط دکتر علی وحیدیان کامیاد، دکترای تخصصی کنترل و بهینه سازی و استاد ریاضیات کاربردی ارائه شد.
دکتر وحیدیان کامیاد گفت: در پزشکی زمینه‌های تحقیقاتی زیادی وجود دارد که هم اکنون پژوهشگران علم پزشکی مشغول پیدا کردن پاسخی مناسب برای آن مسائل هستند.
وی افزود: یکی از روش های اصولی پژوهش در علوم پزشکی استفاده از ریاضیات است چرا که رشد بیماری ها قوانینی دارد که هم اکنون در پی کشف آن هستند.
دکتر وحیدیان کامیاد با اشاره به تحقیقات گسترده درباره ریاضیات پزشکی و ریاضیات زیستی در چند دهه اخیر در کشورهای پیشرفته عنوان داشت: از جمله این بیماری ها پدیده رشد تومورها در انسانهاست که قوانین ریاضی دارد که معمولاً به شکل سیستم های دینامیکی و معادلات دیفرانسیل هستند.
وی با اشاره به مدل های ریاضی مقابله و درمان تومورها اظهار داشت: از جمله مدل های مقابله و درمان تومورها در انسان، گرمادرمانی تومورها، ویروس درمانی تومورها، ایمن درمانی اشعه درمانی و شیمی درمانی تومورها است.
دکتر وحیدیان کامیاد افزود : تعامل نزدیک پزشک و ریاضیدان به درمان اصولی تر و بهینه تر کمک خواهد کرد و پزشک می تواند با استفاده از معادلات ریاضی در درمان بیماری و با استفاده از روش های بالینی و مدیریت بیماری به درمان اصولی بیماری در جهت کاهش عوارض و اثرات جانبی داروها در درمان تومورها بپردازد.
وی با اشاره به گرمادرمانی تومورها به عنوان یکی از روش‌های درمان بهینه تومورها با استفاده از مدل‌های ریاضی گفت: این مدل های ریاضی نشان می‌دهد که چگونه می توان دمای بافت تومور را به 45 درجه رساند بدون اینکه بافت اطراف آسیب ببینند. در صورتی که اعمال گرما به بافت تومور از طریق پوست بافت های سالم در مسیر آن را از بین خواهد برد.
دکتر وحیدیان کامیاد افزود : برای درمان از این طریق ابتدا معادلات مربوطه حل شده، سپس توسط رایانه به دستگاه خاص ایجاد گرما دستور داده می شود تا در محل تومور ایجاد حرارت کند و از این طریق تنها در محل همان تومور دما به میزان معینی افزایش یافته و بافت تومور نابود شود.

این مدرس دانشگاه همچنین به تکنیک ویروس درمانی در درمان تومورها اشاره کرد و گفت : از طریق مدل های ریاضی می توان تعیین کرد که چه میزان زمان لازم است تا با توجه به رشد و تکثیر ویروس ها و همچنین دامنه تومور موردنظر، ضایعه نابود و از آسیب بافت های اطراف جلوگیری شود.
وی همچنین به ایمنی درمانی به عنوان دیگر راه درمان تومورها اشاره کرد و اظهار داشت: با استفاده از مدل های ریاضی، ایمنی بدن از طریق افزایش میزان اینترلوکین 2 که بالطبع افزایش کارایی دستگاه ایمنی بدن در مقابله با تومورها را به همراه دارد، می توان با سلول های سرطانی مقابله کرد که این روش نیز هم اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته در درمان اصولی تومورها استفاده می‌شود.

این استاد ریاضیات از شیمی درمانی و اشعه درمانی به عنوان دیگر راه‌های درمان تومورها یاد کرد و گفت: همه این روش های درمانی فرمول ها و قوانین خاص ریاضی دارند

  امتیاز: 0.00