منو
 کاربر Online
737 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline لیلا مهرمحمدی 3 ستاره ها ارسال ها: 411   در :  سه شنبه 18 بهمن 1384 [07:34 ]
  طب سوزنی
 

 

در طب سوزنی از سوزن های فوق العاده نازک در نقاط استراتژیک بدن استفاده می شود که در عمق های گوناگون کار گذاشته می شوند. منشأ طب سوزنی به هزاران سال قبل در چین بازمی گردد، اما در طی دو دهه اخیر در کشورهای دیگر هم طرفداران زیادی پیدا کرده است. گرچه دانشمندان به درستی نمی دانند که طب سوزنی چگونه و چرا تأثیر می کند، اما برخی بررسی ها نشان می دهد که این شیوه می تواند به لحاظ پزشکی فوایدی دربرداشته باشد که از کاهش درد گرفته تا کمک به کاهش تهوع ناشی از شیمی درمانی در تغییر است.
۱ - آزاد شدن مواد شبه افیونی در طی درمان با طب سوزنی مواد شبه افیونی درونزا (اندورفین ها) که بخشی از سیستم طبیعی کنترل درد در بدن هستند، در دستگاه عصبی مرکزی یعنی مغز و نخاع آزاد می شوند. این امر درست مثل اینکه داروی مسکن مصرف کرده باشید ، منجر به کاهش درد می شود.
۲ - تحریک نخاع: طب سوزنی می تواند با تحریک اعصاب نخاعی، آزاد شدن واسطه های عصبی مهارکننده درد را تحریک کند. از این پدیده گاه به نظریه دروازه یاد می شود.
۳ - تغییرات جریان خون سوزن های به کار رفته در طب سوزنی، می توانند مقدار جریان خون را در منطقه اطراف سوزن افزایش دهند. افزایش جریان خون می تواند مواد غذایی بیشتری را به محل رسانیده یا مواد سمی را از آنجا دور کند یا هر دو کار را انجام داده و در نهایت سلامت فرد را بهبود بخشد.

کاربردهای طب سوزنی
به نظر می رسد در برخی موارد، تنها روش درمانی سودمند، طب سوزنی باشد، اما همچنین کاربرد آن همراه با درمان های رایج تر طب غربی، در حال افزایش است. برای مثال، پزشکان ممکن است برای کنترل درد در طی جراحی و پس از آن از این روش همراه با دارو استفاده کنند.
از آنجایی که انجام بررسی های علمی معتبر درباره طب سوزنی کار دشواری است و ثابت شده است که بسیاری از بررسی های پیشین ناکافی بوده اند، تهیه یک لیست مشخص از شرایطی که طب سوزنی می تواند برای آنها مفید باشد، کار دشواری است. با این وجود بررسی های مقدماتی نشان داده اند که طب سوزنی می تواند بهبود علامتی را برای انواعی از بیماری ها و شرایطی نظیر کمردرد، سردرد، میگرن و آرتروز به همراه داشته باشد.
به علاوه تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی می تواند به تخفیف درد دندان پس از عمل جراحی کمک کرده و تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی را بهبود بخشد. همچنین به نظر می رسد درد مفصلی مربوط به آرنج تنیس بازان را کاهش دهد.

- طب سوزنی زمانی که به طور مناسب مورد استفاده قرار گیرد، بی ضرر است.
- عوارض جانبی آن اندک هستند.
- می تواند به عنوان مکمل سایر روش های درمانی مورد استفاده قرار گیرد.
- استفاده از آن در پزشکی رایج، رو به افزایش است.
- به کنترل انواع خاصی از درد کمک می کند.
- در صورت عدم تمایل به استفاده از داروهای مسکن یا عدم پاسخ به این داروها، می توان از طب سوزنی به عنوان روش جایگزین استفاده کرد.
در صحبت از خطرات استفاده از طب سوزنی، می توان از افرادی نام برد که اختلالات خونریزی دهنده دارند یا از رقیق کننده های خون استفاده می کنند.
شایع ترین عوارض جانبی طب سوزنی، زخم، خونریزی یا کبودی در محل کاربرد سوزن است. ممکن است فرد پس از یک جلسه احساس خستگی بکند. در موارد نادر ممکن است یک سوزن بشکند یا به صورت عضو داخلی صدمه برساند. اگر سوزن ها دوباره مورد استفاده قرار گیرند، خطر انتقال بیماری های عفونی وجود دارد ، اما در صورتی که درمان گر با صلاحیت و کاملا آموزش دیده باشد، احتمال این حوادث پایین خواهد بود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  سه شنبه 18 بهمن 1384 [13:47 ]
  >طب سوزنی
 

با تشکر از مطالب خوبی که ارائه دادید.
سعی خواهیم کرد از مطلب شما در به روز رسانی مقاله مربوطه استفاده نماییم.

در پیوند زیر مطالب مفیدی در همین زمینه وجود دارد.


  امتیاز: 0.00