منو
 کاربر Online
1224 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 17 بهمن 1384 [13:08 ]
  آزمایش: پاک کردن نقره آلات تیره شده
 

با سلام

پاک کردن نقره آلات تیره شده ، کار دشوار و خسته کننده ای است. اما با استفاده از آلومینیم این کار به سرعت و سادگی، قابل انجام است. چند قطعه نقره را در ظرف حاوی خردل ، سس مایونز یا تخم مرغ پخته عسلی قرار دهید. پس از گذشت مدت تقریبی 6 ساعت، سطح آنها تیره می شود. طح تیره ای که روی نقره تکمیل می شود، سولفید نقره است که در نتیجه واکنش شیمیایی میان نقره و گوگرد موجود در مواد غذایی پدید می آید.

برای برطرف کردن لایه سولفید نقره ، داخل یک قابلمه بزرگ را با ورق آلومینیومی بپوشانید و آن را تا نیمه از آب پر کنید. به ازای هر لیتر آب یک قاشق چایخوری جوش شیرین و یک قاشق چایخوری نمک در قابلمه بریزید و هم بزنید. محلول حاصل را گرما دهید تا شروع به جوشیدن کند. نقره آلات تیره را در محلول قرار دهید، به طوری که هر قطعه با سطح ورق آلومینیمی تماس داشته باشد. شعله اجاق را چنان تنظیم کنید که محلول به آرامی به جوشش خود ادامه دهد، تا تیرگی برطرف شود.

مکانیسم عمل:

در این آزمایش، نوعی باتری الکتریکی ساخته اید که آلومینیوم قطب منفی و نقره قطب مثبت است. مایع داغ داخل قابلمه، یک محلول فعال شیمیایی است که "الکترولیت" نامیده می شود. سولفید نقره که سطح قطعات نقره را تیره کرده، وارد محلول می شود و تجزیه می گردد. یک جریان الکتریکی ضعیف، نقره حاصل از تجزیه سولفید را به ظروف نقره باز می گرداند. گوگرد نیز با برخی از مواد شیمیایی موجود در محلول ترکیب می شود و روی ورق آلومینیم رسوب می کند. وقتی نقره کاملا پاک شد، آن را با آب بشوید و خشک کنید.


  امتیاز: 0.00