منو
 صفحه های تصادفی
آزمایش تولید مثل رویشی
اثر کر
پریدرم
جامعه شناسی شهری
گرایش مستقیم دیود
کنگریان
ساترن
بیماریهای بافتهای نگهدارنده اطراف دندان
alopecia areata
علماء و ولایت فقیه
 کاربر Online
404 کاربر online
 : ریاضی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  دوشنبه 17 بهمن 1384 [07:42 ]
  نمونه آسان -جدول اعداد ۱۵
 

سودوکو» sudoku واژه ای ژاپنی به معنای عددهای بی تکرار است و به جدول اعدادی گفته می شود که امروز یکی از سرگرمی های رایج در کشورهای مختلف جهان به شمار می آید. نخستین جدول سودوکو را یک ریاضی دان اروپایی در قرن هجدهم طراحی کرد . در سالهای اخیر این جدول کاربرد عمومی خود را برای سرگرمی پیدا کرده است.
سودوکو انواع گوناگون ساده، متوسط دشوار و خیلی سخت دارد. بسیاری از سودوکوها هم برای کودکان طراحی می شوند. کتابهای گوناگون و متنوعی نیز برای آموزش طراحی و حل این جدول منتشر شده است. این جدول هم اکنون در بسیاری از روزنامه های معتبر دنیا هر روزه به چاپ می رسد و کتابهای مجموعه این جدول ها نیز توسط بخش انتشارات هر روزنامه منتشر می شود.
این بازی که در نمایشگاه بین المللی بازی و سرگرمی آلمان به عنوان محبوب ترین و پرطرفدارترین بازی شناخته شده قانون بسیار ساده و روشنی دارد.
نوع متداول سودوکو در واقع نوعی جدول است که از ۹ ستون عمودی و ۹ ستون افقی تشکیل شده و البته کل جدول هم به ۹ ستون کوچکتر تقسیم می شود. شما باید اعداد ۱ تا ۹ را در هر یک از جدول های کوچکتر بدون تکرار بنویسید به صورتی که در هر ستون بزرگ تر افقی یا عمودی هیچ عددی تکرار نشود. در واقع هم باید از تمام اعداد ۱ تا ۹ در همه ستون های عمودی و افقی استفاده کنید و هم باید مراقب باشید هیچ عددی تکرار نشود و در همه مربع های ۳ ستونی کوچکتر نیز به همین ترتیب همه اعداد ۱ تا ۹ بیاید و تکرار هم نشود. همیشه به عنوان راهنمایی چند عدد در جدول از قبل مشخص می شود تا بقیه اعداد را شما پیدا کنید.
روزنامه همشهری از این پس هر روز یک جدول اعداد را برای سرگرمی شما تقدیم خواهد کرد. اما چون ممکن است شما برای اولین بار با این سرگرمی روبرو شده باشید در هفته های اول نمونه های ساده و سپس نمونه های متوسط را به چاپ می رسانیم و بعد از مدتی به صورت منظم نمونه های دشوار سودوکو را تقدیم شما می کنیم. مطمئناً آن وقت با تمرین و آمادگی به یک حل کننده حرفه ای جدول اعداد تبدیل خواهید شد.


  امتیاز: 0.00