منو
 کاربر Online
1319 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  دوشنبه 17 بهمن 1384 [07:40 ]
  پیشرفته ترین دست مصنوعی
 

دانشمندان انگلیسی دست مصنوعی هوشمندی ساختند که حرکات طبیعی دست را بهتر از همه نمونه هایی که تا به حال ساخته شده، تقلید می کند. در حال حاضر، دست های مصنوعی یا اصلاً حرکتی ندارند یا حداکثر با یک موتور ساده جابه جا می شوند. گروهی از پزشکان و مهندسان پزشکی دانشگاه ساوتهمپتون انگلیس، دست مصنوعی بسیار سبک و هوشمندی را ساخته اند که با استفاده از شش موتور می تواند انگشت ها را به طور مستقل حرکت دهد.
گروه پژوهشگران ساوتهمپتون می گویند دستی که آنها ساخته اند، می تواند حرکات مشابه دست انسان داشته باشد و اشیا را به همان شکل بلند کند. حرکت این دست مصنوعی توسط یک دستگاه کوچک که به عضلات ظریف دست متصل شده، اداره خواهد شد که از حرکات عضله های کوچک بالای دست فرمان می گیرد. به گفته دکتر «پل چیل» یکی از متخصصانی که در ساختن این دست مصنوعی نقش داشته، با آن می توان همه شکل های لازم برای انجام کارهای پیچیده را انجام داد. دست مصنوعی جدید با ۳۸۰گرم وزن از دست طبیعی انسان سبک تر است.
این در حالی است که دست های مصنوعی سنگین، باعث آزار و زخم محل اتصال به مچ می شوند. در این دست مصنوعی جدید هر یک از انگشت ها به یک موتور وصل است که به جعبه دنده ای در کف دست متصل شده است. انگشت شست این دست مصنوعی ساختار پیشرفته ای دارد. شست انسان می تواند حرکاتی را انجام دهد که انگشت های دیگر قادر به انجامش نیستند.از این رو دلیل شست این دست مصنوعی با دو موتور فوق العاده کوچک کار می کند، یکی برای چرخیدن و دیگری برای خم شدن.
مرحله بعدی، اضافه کردن گیرنده های حساسی است که میزان گیرایی دست را ارزیابی کند و مثلاً اگر چیزی در حال سر خوردن بود، حس کند و اطلاعاتش را به مغز منتقل سازد. شورای ناتوانان بریتانیا در این زمینه اعلام کرد، امیدواریم که این دست بتواند در زندگی روزمره بسیاری از معلولان کمک مؤثری باشد.


  امتیاز: 0.00