منو
 کاربر Online
942 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 15 بهمن 1384 [20:59 ]
  گاوها به کمک نوزادان نورس می‌آیند.
 

گاوها به کمک نوزادان نارس می‌آیند.

به کارگیری ماده‌ای که از ششهای گاو استخراج می‌شود و برای فرش کردن ریه‌های نوزادان نارس استفاده می‌شود. میزان مرگ و میر این نوزادان را بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده است. در مطالعه‌ای که بر روی 240 نوزاد نارس که وزن هنگام تولدشان 700 تا 1400 گرم بود صورت گرفت، مشخص شد که کمتر از 12 درصد نوزادانی که این ماده به آنان داده می‌شود در 48 ساعت اول زندگی تلف می‌شوند. از این مقدار تنها 2 درصد به دلیل مشکلات تنفسی فوت می‌کردند. اما میزان مرگ و میر نوزادانی که اینماده را نمی‌گرفتند 20 درصد بود، و مشکلات تنفسی علت مرگ بیش از سه چهارم آنها را تشکیل می‌داد.

این ماده سورفکتانت گاوی نام دارد. سورفکتان با کم کردن کشش سطحی در ریه‌ها باعث می‌شود ریه‌ها با سهولت بیشتری باز و بسته شوند. حدود نیمی از نوزادانی که بیش از دو ماه زودتر از موعد طبیعی به دنیا بیایند برای خود سورفکتات کافی ندارند. این کمبود می‌تواند منجربه نشانگان خستگی تنفس شود، که از علل عمده مرگ در نوزادان نارس است.


  امتیاز: 0.00