منو
 صفحه های تصادفی
جنگنده ها
ارز پایاپای آسیا
تهیه تولوئن در آزمایشگاه
کارایی سیستم فایل
پارگی پرده گوش
منبع برگه باریک
ضریب زاویه
ابوالفضل جعفر بن محمد
آکواریوم
چین‌ها
 کاربر Online
772 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اسماعیل حامدی 3 ستاره ها ارسال ها: 107   در :  پنج شنبه 13 بهمن 1384 [10:10 ]
  کانسار مس سونگون
 

طرح مس سونگون در استان آذربایجان شرقی، در بخش ورزقان، در 130 کیلومتری شمال تبریز و 28 کیلومتری شهرستان ورزقان در یک ناحیه کوهستانی واقع است. نزدیکترین راه دسترسی به منطقه جاده تبریز- ورزقان- اهر می باشد. این طرح در یک منطقه کوهستانی با متوسط ارتفاع 2000 متر بالای سطح دریا واقع شده و در شمال باختری ایران بر روی کمربند ماگمایی البرز- آذربایجان قرار دارد. روستا و توده نفوذی سونگون، بر روی رشته کوه های قره داغ و ارسباران قرار گرفته اند. این رشته کوه ها با 80 کیلومتر عرض بخشی از کمربند آندزیتی آلپ- هیمالیا می باشند. رشته کوه های مزبور از سمت شرقی از انتهای کوههای تالش، جنوب شهرستان گرمی شروع شده و با روند غربی - شرقی از سوی غرب به رشته کوه های قفقاز در جمهوری ارمنستان و نیز آناتولی در ترکیه ملحق می شوند. در واقع این رشته کوه ها دنباله رشته کوه های قفقاز می باشند.

این کانسار در واقع یک نهشته نوع اسکارن پورفیری مس – مولیبدن می باشد که بخش اسکارن آن از زمانهای دور مورد بهره برداری قرار گرفته است. بخش پورفیری این کانسار در طول کانی سازی پراکنده و رگچه ای در داخل استوک و در حاشیه آن بصورت اسکارن تشکیل شده است. مناطق دگرسانی پتاسیک، فیلیک – کربنات، پروپیلیتیک ، آرژیلیک شاخص کانسارهای مس پورفیری نوع حاشیه قاره ای بخوبی تفکیک شده اند. دگرسانی پتاسیک به دو صورت در مجاورت اسکارن و در بخش های ژرف کانسار قابل شناسایی است. این زون در مجاورت اسکارن فاقد کانی سازی می باشد.

  امتیاز: 0.00