منو
 کاربر Online
719 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 12 بهمن 1384 [09:09 ]
  ایران ، در انتظار تولد نخستین حیوان شبیه سازی شده خاورمیانه
 

عضو هیات علمی پژوهشکده «رویان» ، با اشاره به انجام موفقیت‌آمیز بیستمین انتقال جنین شبیه سازی شده گوسفند در راستای طرح شبیه‌سازی در این پژوهشکده ، اعلام کرد: احتمال سقط جنین‌های شبیه‌سازی شده بیش از 93 درصد و پایداری جنین‌ها حدود سه تا پنج درصد است.

"دکتر حسین ایمانی" ، عضو هیات علمی پژوهشکده «رویان» جهاد دانشگاهی ، این مطلب را پس از سونوگرافی 20 راس گوسفند حامل جنین‌های شبیه سازی شده ، در محل پژوهشکده «رویان» عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: با انتقال جنین شبیه سازی شده به گوسفندان ، پس از هر دوره خاص با توجه به برنامه زمان‌بندی شده برای اثبات حاملگی گوسفندان و وجود جنین مورد سونوگرافی قرار می‌گیرند، زیرا در موارد شبیه‌سازی ، احتمال سقط جنین بسیار بالا است، به طوری که در دو ماه اول بارداری حدود 60 درصد و در دو ماه بعد از بارداری 20 تا 50 درصد و در نهایت شاید بیش از 92 تا 93 درصد باشد.


دکتر ایمانی با اعلام این که نژاد گوسفند شبیه سازی شده از نوع «شال» می‌باشد، افزود: محققان پژوهشکده «رویان» علاوه بر شبیه‌سازی گوسفند که انتقال جنین‌های شبیه‌سازی شده آن از آخر شهریور ماه سال جاری آغاز شده است، طرح شبیه‌سازی گاو را نیز در حال اجرا دارند که انتقال جنین‌های شبیه‌سازی شده به طور مستمر ادامه دارد.

وی با اشاره به این که طرح تاکنون حدود هشت کشور به توانایی شبیه‌سازی گوسفند دست یافته‌اند، تصریح کرد: براساس تجارب این کشورها ، درصد پایداری جنین‌ها بین سه تا پنج درصد عنوان کرد و یاد آور شد: در بیش از 92 الی 93 درصد سقط در آنها وجود دارد، هم اکنون در حدود هشت کشور عمل شبیه سازی را بر روی گوسفند انجام داده‌اند.

"دکتر مهدی وژگانی" ، دانشیار بخش مامایی و بیماری‌های تولید مثل دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران نیز با اشاره به این که نتایج سونوگرافی انجام شده حاکی از سقط تعدادی از جنین‌های منتقل شده و ادامه حاملگی تعدادی از گوسفندهای حامل جنین‌های شبیه‌سازی شده انتقالی است، خاطرنشان کرد: در حدود 30 تا 40 روز پس از انتقال جنین به رحم گوسفندها از طریق سونوگرافی می‌توان آبستنی آنها را تشخیص داد.

وی با اشاره به علت افزایش میزان سقط در جنین‌های کلون شده(شبیه‌سازی شده) گفت: جنین‌ها به علت اختلالات کاری و سکولار ، اختلالات قلبی و عروقی و یا اختلالات جفت کمتر می توانند تا زمان زایش خود را حفظ کنند، به همین علت میزان سقط آنها بسیار زیاد است.

دکتر وژگانی در پایان خاطر نشان کرد: گوسفندی که عمل شبیه‌سازی در وی انجام شده تنها به عنوان یک گیرنده می‌باشد و مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد.

شبیه‌سازی و انتقال جنین‌ها باید به طور دائم و مستمر انجام شود تا بتوانیم به نتیجه دلخواه از آبستنی و زایش قابل توجهی از گوسفند‌ها برسیم؛ بنابراین به طور هفتگی به انتقال جنین‌های شبیه‌سازی شده به گوسفندان اقدام می‌کنیم.

وی گفت: هم اکنون در دنیا از 100 انتقال صورت گرفته در برخی گزارشات یک یا سه مورد و در بهترین شرایط پنج مورد منجر به زایش شده است که جنین‌های متولد شده هم دچار نقص‌هایی بوده و بعضا در همان یکی دو روز اول تلف شده‌اند.

دکتر وژگانی در پایان خاطر نشان کرد: هم اکنون آبستنی در این گوسفندان تا مراحلی با موفقیت ادامه داشته است، اما متاسفانه در یک یا دو مورد سقط کردند؛ به عنوان مثال ، کیسی که 60 روزه آبستن بود، در دهه هفتم دچار سقط شده است؛ البته چنانچه در یک مورد هم به مرحله زایش برسیم موفقیت بسیار بزرگی برای ما خواهد بود.


به گزارش ایسنا ، با تلاش دانشمند جهادگر زنده‌یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی - رییس فقید پژوهشکده «رویان» - و همکارانش ، جمهوری اسلامی ایران اینک به جمع معدود کشورهای صاحب فن‌آوری «همانندسازی» (کلونینگ) حیوانات در جهان پیوسته است.

در حالی که کمتر از دو ماه تا زمان پیش‌بینی شده برای تولد نخستین حیوانات شبیه‌سازی خاورمیانه در پژوهشکده «رویان» باقی است، موفقیت دانشمندان ایرانی در دستیابی به فن‌آوری همانندسازی (کلونینگ) حیوانات ، مورد توجه مجامع گسترده علمی و خبری جهان قرار گرفته است.

در پدیده کلونینگ (شبیه‌سازی) ، یک سلول غیرجنسی که حاوی کروموزوم‌های کامل است، در داخل یک سلول جنسی ماده که هسته آن خارج شده است قرار داده شده و جنین تولید می‌شود. به این منظور باید ماده ژنتیکی سلول تخمک جنسی ماده را به طور کامل خارج کرده و از طرف دیگر سلول غیر جنسی جاندار مورد نظر را که دارای مشخصات ژنتیکی خاصی است در سلول جنسی ماده که بدون هسته شده، وارد کنیم.

نکته قابل توجه در این پروسه همزمان کردن سلول هسته اهداء شده و سلول جنسی ماده‌ای است که هسته آن را خارج کردیم، به طوری که این دو سلول از جهت سیکل سلولی به هم نزدیک شوند.

محققان پژوهشکده «رویان» در این‎ طرح، سلول‎ غیرجنسی را ‎ از گوش‎ گوسفندی‎‎ که‎‎ قرار است‎ شبیه‌سازی شود جدا کرده و هسته‎ این‎‎ سلول را ‎ پس‎ از جداسازی‎ درون یک‎‎ سلول‎ جنسی ماده که‎ هسته آن خارج شده بود،‎ قرار می‌دهند و در نهایت سلول‌ها پس‎ از تکثیر ، به رحم گوسفند منتقل می‌شوند.

دوره حاملگی گوسفندان حامل جنین‌های شبیه‌سازی شده همانند جنین‌های طبیعی ، پنج ماه است.


گفتنی است، زنده‌یاد دکتر کاظمی آشتیانی با تاکید بر این که دستیابی به فن‌آوری همانندسازی حیوانات به ویژه در زمینه تکثیر حیوانات ترانس ژنیک (تراریخت) با صفات ویژه از اهمیت خاصی برخوردار است، این تکنیک را در زمینه پزشکی از جمله استفاده از حیوانات کلون شده در تولید آنتی‌بادی‌های انسانی قابل استفاده علیه بیماری‌های مسری مفید دانسته و هدف نهایی پژوهشگران «رویان» از شبیه‌سازی حیوانات را ایجاد یک زمینه تحقیقاتی جدید در کشور و فراهم کردن توان علمی کلونینگ درمانی در ایران عنوان کرده بود.

منبع:Isna

  امتیاز: 0.00