منو
 کاربر Online
2059 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 12 بهمن 1384 [09:07 ]
  فناوری جدید در تولید پیل‌های خورشیدی
 

دانشمندان علوم نانو دانشگاه فن‌آوری کوینزلند (QUT) استرالیا ، در حال توسعه نسخه جدیدی از پانل‌های فتوولتائیک خورشیدی بر پایه مواد پلیمری هستند که ضخامتی در مقیاس نانو داشته ، سبک و انعطاف‌پذیر می‌باشند.

این محققان انتظار دارند که فن‌آوری آنها بیشترین کاربرد را در وسایل الکترونیکی قابل حمل ، نظیر تلفن و کامپیوترهای لپ‌تاپ داشته باشد. این صفحات پلیمری به واسطه انعطاف‌پذیری و ضخامت بسیار کم ، می‌توانند به صورت لوله در آمده ، به راحتی به محل مورد استفاده حمل شوند.

"پروفسور Nunzio Motta" ، استاد دانشکدة سیستم‌های مهندسی QUT و دکتر Eric waclawik از دانشکده علوم شیمی فیزیک ، در حال توسعة منابع تجدیدپذیر انرژی با استفاده از فن‌آوری نانو هستند.

این محصولات جدید ، پلیمرهای هادی و مواد کامپوزیتی گران قیمت ساخته شده از نانولوله‌های کربنی هستند. این قطعات پلیمری می‌توانند به منظور افزایش اندازه و تولید توان بیشتر ، متناسب با نیاز به راحتی به هم متصل شوند.

QUT تنها دانشگاهی است که به دنبال توسعه استفاده از نانولوله‌های کربنی در این روش است.

این پیل‌های خورشیدی می‌توانند انرژی لازم برای شارژ باتری‌های تجهیزات با توان کم مانند لپ‌تاپ و تلفن همراه را فراهم کنند.

"دکتر waclawik" می‌گوید: این پلیمر می‌تواند گزینه مناسبی برای پیل‌های خورشیدی سیلیکونی باشد که گران‌قیمت ، سنگین و حساس هستند. اگرچه این پیل‌ها بازار قابل توجه و موفقیت تجاری خوبی کسب کرده‌اند، هزینه‌های بالای تولید آنها ، ارزش تجاری آنها را محدود کرده است؛ لذا ما در حال حاضر در حال گسترش گزینه‌های کم هزینه از سلول‌های فتوولتائیک در گروه کاربردی فن‌آوری‌نانو در QUT هستیم.

  امتیاز: 0.00