منو
 کاربر Online
1263 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 11 بهمن 1384 [15:53 ]
  یافته‌های جدید درباره ژن درمانی
 

یافته‌های جدید درباره ژن درمانی

پژوهشگران در زمینه ژن درمانی بیماریها به پیشرفتهای جدیدی یافته‌اند. به گزارش پایگاه خبری نیوز ویزا در اینترنت محققان موفق شده‌اند که با ورود یک ژن خاص به سلولهای ریشه‌ای خونساز ، این ژن را بطور اختصاصی در گروهی از سلولهای خونی موسوم به ای.پی.سی فعال کنند. سلولهای ای.پی.سی گروهی از سلولهای دستگاه ایمنی بدن هستند که نقش معرفی شاخصهای آنتی ژنی عوامل خارجی و سلولهای سرطانی را به دستگاه ایمنی بر عهده دارند. محققان ، ابتدا سلولهای ریشه‌ای خونساز را از بدن افراد جدا کرده و با استفاده از نوعی ویروس بی‌خطر ، ژن سازنده پروتئین فلوئورسنت را وارد آن کردند.

این ژن به گونه‌ای طراحی شده بود که فقط داخل سلولهای ای.پی.سی فعال می‌شد. سلولهای ریشه‌ای خونساز که تحت دستکاریهای ژنتیک قرار گرفته بودند به موشهای آزمایشگاهی که دستگاه ایمنی آنها تضعیف شده بود تزریق شد. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که ژن مذکور در تمام رده‌های سلولی تولید شده از سلولهای ریشه‌ای خونساز دستکاری شده، وجود دارد. اما فقط در سلولهای ای.پی.سی فعال است. محققان معتقدند که این یافته پیشرفت مهمی در زمینه روشهای درمانی جدید برای تقویت دستگاه ایمنی ضد سرطانها را ابداع کرد. از دیگر کاربردهای این فناوری قابلیت مهار دستگاه ایمنی در جریان پیوند اعضا است.


  امتیاز: 0.00