منو
 صفحه های تصادفی
تفاوت قیام مهدی با قیام های مادی
آیا صوفیا و سایر اماکن استانبول
حفره سیاه
تقسیم بندی خاک از لحاظ سنگهای تشکیل دهنده
بنی نضیر
گرایش اتمی و مولکولی
هپاتیت A
احداث راه آهن در ایران
سیستم های توزیع شدهDistributed system
گ.فضائل و ویژگیها
 کاربر Online
421 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 11 بهمن 1384 [12:45 ]
  گیاه دارویی رازیانه ونحوه کشت وکار ومطالب موجود در زمینه رازیانه (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:
تناز احمدی


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مهدیار نوید 3 ستاره ها ارسال ها: 500   در :  سه شنبه 11 بهمن 1384 [17:50 ]
  >گیاه دارویی رازیانه ونحوه کشت وکار ومطالب موجود در زمینه رازیانه (از طریق تماس با ما)
 

کاربر گرامی ضمن سلام و خوشامد گوئی.
لطفا سوال خود را توضیح دهید تا بتوانیم بهتر شما را راهنمائی کنیم

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 12 بهمن 1384 [15:39 ]
  > گیاه دارویی رازیانه ونحوه کشت وکار ومطالب موجود در زمینه رازیانه (از طریق تماس با ما)
 

اسامی دیگر رازیانه شامل green:بادیانشمار ، شمره ، سونف و سبابس می‌باشد. اعراب آن را رازیانج می‌نامند. زادگاه اولیه رازیانه ایران است. رازیانه دارای خواص متعددی است از جمله پاک کننده مجاری تنفسی ، طحال ، کلیه و مثانه است.

جوشانده آن همراه با انجیر برای رفع سرفه و تنگی نفس استفاده می‌شود. عصاره برگ تازه رازیانه جهت رفع التهاب چشم و درمان ورم ملتحمه مفید است. اگر ساقه خشک شده آن را در چشم بکشند نور و جلای چشم را زیاد می‌کند. برای شستشوی چشم می‌توانید از دمکرده بذر رازیانه استفاده کنید تا چشمانی زیبا و شفاف داشته باشید.
~~  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 14 بهمن 1384 [08:06 ]
  > گیاه دارویی رازیانه ونحوه کشت وکار ومطالب موجود در زمینه رازیانه (از طریق تماس با ما)
 

رازیانه


Fennel
رازیانه گیاه زیبایی است با گل آذین چتری با گلهای کوچک زرد رنگ با گیاهی به رنگ سبز تیره و برگهایی مانند برگ شوید . رازیانه گیاه شادابی است که برای باغچه سبزی ها بخاطر بلندی و پر رنگی آن در عقب باغچه و در پشت سبزی های معطر دیگر کاشته میشود . گیاهی است که برای مرز و لب باغچه هم مناسب است . ولی به خاطر داشته باشید که گیاهان دیگر در اطراف گیاه رازیانه بخوبی رشد نمیکنند ، مخصوصا گشنیز و شوید را نزدیک به آن نکارید .

کشت رازیانه:

رازیانه در اغلب خاک ها رشد میکند ولی خاک قوی آنرا بزرگتر و شاداب تر خواهد کرد مخصوصا اگر آنرا برای استفاده از برگ سبز آن میکارید خاک قوی را از یاد نبرید. گیاه رازیانه را نشا نکنید که رازیانه بخاطر ریشه عمیق خوب نشا نمیشود و گیاه خوبی تولید نمیکند . اگر میخواهید گیاه رازیانه را تُنُک کنید تا گیاه کوچک است اینکار را بکنید چون ریشه های قوی تولید میکند . رازیانه با ریختن تخم دوباره برمیگردد و نیازی به کاشت دوبارهء آن نیست. اگر میخواهید از برگهای سبز رازیانه برای خوردن استفاده کنید هر ده روز یکبار ده تا تخم آنرا بکارید تا تمام تابستان برگ سبز لطیفِ آنرا برای خوردن داشته باشید .

زمان کاشتن تخم آن پس از خاتمهء سرما است اگر تخم زیاد بکارید باید آنها را تُنُک کنید. اگر برای گرفتن تخم آنرا میکارید چند گیاه را بگذارید تا کاملا رشد کند و به تخم برود .

رازیانه بعنوان گیاه یک ساله کاشته میشود اما اگر ریشه اش را پاییز از خاک بیرون نیاورید گیاه بهار سال بعد دوباره سبز خواهد شد. پس از اینکه گیاه تخم کرد ریشه ها را از هم جدا کنید .

یک شاخه شاداب رازیانه را میتوانید داخل بطری دهان باریک شفاف بگذارید و آنرا پر از سرکه و یا روغن بکنید تا روغن و سرکه معطر برای استفاده در سالاد داشته باشید وبا قرار دادن بطری در قفسه هم برای زیبایی آشپزخانه استفاده کنید .

استفاده دارویی:

دم کرده شاخه ای از آن و یا یک قاشق از تخم آن سو هاضمه را بر طرف میکند ، ضد نفخ شکم است و برای نوزادان دارای نفخ شکم و یا درد شکم نوزادان که کالیک نام دارد خوب است و بصورت بخور یک قاشق آن در آب جوشانده باید استفاده شود .

از رازیانه در آب نبات های گلو درد و سرما خوردگی استفاده میکنند . رازیانه شیر زنان را زیاد میکند و از آن در غذای نوزادن استفاده میشود تا هضم آنرا افزایش دهد . بخور آن برای چشم شویی نافع است.

از جویدن تخم آن برای زدودن بوی دهان پس از غذا میشود استفاده کرد .  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 16 بهمن 1384 [08:50 ]
  > گیاه دارویی رازیانه ونحوه کشت وکار ومطالب موجود در زمینه رازیانه (از طریق تماس با ما)
 

رزماری یا اکلیل کوهی

rosemaryدرمنه

sage

دارا

در اینجا لازم است شما را با مطلبی در باره گیاهان پایدار آشنا کنم ، گیاه رزماری یا اکلیل کوهی را در نظر بگیرید ، این گیاه گیاهی پایدار است که اگر در مناطق گرم کاشته شود تبدیل با یک درخچه میشود و اصلا گیاهی پایدار است و مثل برخی گیاهان دیگر یکساله مثل گوجه فرنگی ، دوساله مثل جعفری یا هویج ، چند ساله مثل گیاه درمنه نیست .ولی اگر گیاه اکلیل کوهی را مثلا در آذربایجان و یا خراسان بکارید همان گیاه پایدار و دائمی تبدیل به یکساله میشود و فرصت رشد کامل و تبدیل به درخچه کامل شدن را پیدا نمیکند مگر اینکه آنرا در گلدان بزرگی بکارید و آنرا در گلخانه و یا هوای گرم در فصل سرما نگاه دارید . این موارد را کسانی که علاقمند به تجربه و کشت آزمایشی گیاهان هستند باید دقت کنند . من نمیدانم ایران را به مناطق مختلف از نظر درجه حرارت مانند کشور آمریکا تقسیم کرده اند یا نه ، باید اینکار شده باشد و دانشجویان کشاورزی میتوانند ما را راهنمایی کنند و نقشه مناطق کشاورزی ایران(نقشهء گستردگی مناطق بر اساس درجه حرارت در سال) را برای اطلاع خوانندگان در اینجا لینک کنند .

  • قابل توجه مدیر انجمن زیست شناسی :این بحث هم باید در قسمت زیست شناسی قرار بگیرید .


لطفا کسانی که نقشه مناطق کشاورزی ایران را دارند در اینجا پست کنند باید شبیه به نقشه زیر که مناطق کشاورزی آمریکا را نشان میدهد باشد.  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 17 بهمن 1384 [06:03 ]
  > گیاه دارویی رازیانه ونحوه کشت وکار ومطالب موجود در زمینه رازیانه (از طریق تماس با ما)
 

پوپری یا مخلوط گیاهان خشک و معطر

Potpourri


دارا

واژه فارسی درمنه به فتح چهار حرف اول و به تلفظ امروزی ها به فتح سه حرف اول و کسر حرف چهارم از همان واژهء دارو گرفته شده است واژه، فارسی درو از واژه های اوستایی است که همان دارو معنی میدهد . نوعی را که در تصاویر کادر بالا میبینید نوع بستانی و بزرگ آنست و نوعی که در صحاری ایران میروید نیست نوعی بستانی یا جبلٌی آن قوی تر از نوع دشتی و یا وحشی است و محتوی سانتونین زیادی است .در قدیم بعنوان دافع کرم معده انسان و اسب و نظایر آن بکار میرفته است .از نوع وحشی این گیاه به خاطر سختی ساقه هایش جاروب میساخته اند .

  • نام های دیگرش خنجک(احتمالا در حوالی اصفهان) ، علف جاروب ، شیح خراسانی ، ورک ، شیح ، نبات السنتونین ،یوشیو و..... است.

این گیاه یکی از اجزا مخلوط گیاهان خشک دارویی و معطر است و در کشور های غربی به (Potpourri) و یا پوپری موسوم گشته که معنایش مخلوط گل و گیاهان خشک و خوشبوست و در کشور های غربی به تازگی در اجاق های کوچکی آنرا دم میکنند که بوی مطبوعی به فروشگاها و منازل ، دفاتر کار میدهد و در زمستان کاربردش بیشتر است . بیشتر مورد علاقه زنان است ولی مردان هم آنرا دوست دارند . استفاده از آن برای دکور منازل در داخل شیشه های بزرگ پر کرده از آن هم انجام میشود .

  • در صنعت از فریزر برای خشاکاندن برخی از گیاهان استفاده میکنند برخی دیگر از گیاهان که آبدار هستند و فاسد میشوند را ممکن است با نیتروژن مایع بخشکانند . و برای حفظ و زیبایی رنگ بعضی از گلها ممکن است اینکار در جوار نور انجام شود ، آنهایی که یاس خشک کرده اند و رنگش تیره شده میدانند که یاس در نور ماورا بنفش زیاد رنگ سفید خود را حفظ میکند و در حالی که هنوز گل سلول هایش رنده است خشک میشود و فرصت تغییر رنگ پیدا نمیکند . من گل گلاب خشک را که کاملا رنگش طبیعی باشد دیده ام که حتی به صورت غنچه خشک کرده اند و نه پلاسیده شده و نه شادابی خود را از دست داده است .

  • پوپری یعنی مخلوط و در هم بر هم ، پوپری در مورد اشیاء دیگر هم کاربرد دارد و فقط مخصوص گل و گیاه نیست .پیوند را ببینید و این کار را برای دل خود ، برای آموزش کودکان وعلاقمند کردن و آشنایی جوانان با گیاهان و یا هدیه به دوستانتان انجام دهید .  امتیاز: 0.00