منو
 کاربر Online
912 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 09 بهمن 1384 [05:16 ]
  محققان ، دستگاه ردیابی پلوتونیوم در برنامه های هسته ای ساختند.
 

دانشمندان آمریکایی مشغول آزمایش نمونه اولیه یک دستگاه هستند که می‌تواند برداشت پنهانی پلوتونیم در برنامه هسته‌ای غیرنظامی به منظور ساخت بمب اتمی را کشف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس ، این دستگاه می‌تواند در مبارزه با تکثیر پلوتونیم برای ساخت سلاح هسته‌ای در کشورهایی که برای تامین نیازهای انرژی خود در دهه‌های آینده به نیروی هسته‌ای روی می‌آورند کمک شایانی کند.

براساس گزارشی که قرار است در شماره شنبه آینده مجله "نیوساینتیست" منتشر شود، این دستگاه هنوز در مرحله آزمایشی است و برای حل جنجالی که بر سر برنامه هسته‌ای ایران مطرح است، نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

این دستگاه همچنین نمی‌تواند در مورد کشورهایی که از ورود بازرسان هسته‌ای جلوگیری می‌کنند یا راکتورهای خود را مخفی نگاه می‌دارند کاربرد داشته باشد.

پلوتونیم ، یک عنصر مصنوعی است که از طریق شکافت سوخت اورانیوم تولید می‌شود و می‌توان از آن ، انرژی برای تولید برق یا ساخت بمب بدست آورد.

درحال حاضر سازمان بین‌المللی انرژی اتمی از طریق نظارت بر مقدار سوخت اوارنیمی که وارد هسته می‌شود، مدت زمان کل فعالیت راکتور و تولید برق آن ، مقدار پلوتونیم تولیدی یک راکتور را محاسبه می‌کند.

اما امکان تولید پلوتونیم بیشتر از آنچه که در گزارشهای سازمان بین المللی انرژی اتمی منتشر می‌شود وجود دارد. این کار از طریق تغییر نوع میله‌های سوخت در یک راکتور یا سرعت نفوذ نوترون‌ها انجام می‌شود.

دستگاه ابداعی پژوهشگران آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور در کالیفرنیا ، آنتی نوترون‌ها را شمارش می‌کند.

آنتی نوترونهای تولیدی اورانیم متمایز هستند، زیرا انرژی آنها از انرژی حاصل از پلوتونیم بیشتر است.

طی یک دوره یک ساله ، چرخه سوخت الگوی آنتی نوترون‌ها قابل پیش‌بینی است.

اگر پلوتونیم بیشتر از حد انتظار تولید شود، تعداد ذرات پُرانرژی همزمان با مصرف اورانیم بیشتر ، با سرعت بیشتری کاهش می‌یابد.

اولین نمونه این دستگاه برای شناسایی آنتی نوترون‌ها در نیروگاه هسته‌ای ‪ san onofre‬در ‪ san clemente‬واقع در کالیفرنیا درحال آزمایش است.

به نوشته مجله "نیوساینتیست" ، دانشمندان برزیلی و فرانسوی نیز نمونه‌های دستگاه خود را در دست ساخت دارند.

این دستگاههای ردیاب باید نزدیک به راکتور نصب شوند تا کار کنند. این دستگاه به سازمان انرژی اتمی برای نظارت دقیق تر بر پلوتونیم کمک می‌کند.

پلوتونیم بسیار سمی و قابل شکافت است و در ساخت بمب ، قابل کاربرد است. انفجار بمب‌های متعارف حاوی پلوتونیم ، ذرات رادیواکتیو را در شهر پراکنده می‌کند.

با این حال ، این ابداع در مورد کشورهایی که مانع از نظارت بر تاسیسات خود می‌شوند، راکتورهای خود را پنهان نگه می‌دارند و با اورانیم غنی شده بجای پلوتونیم درصدد ساخت بمب هسته‌ای هستند، کاربرد ندارد.

منبع:Irna

  امتیاز: 0.00