منو
 کاربر Online
550 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  سه شنبه 04 بهمن 1384 [08:50 ]
  تصفیه پسابها با استفاده از روش جدید فتوکاتالیستی
 

طرح تصفیه پساب‌ها با استفاده از روش جدید فوتوکاتالیستی جهت رفع آلودگی‌های میکروبی و گندزدایی توسط پژوهشگران پژوهشکده صنایع رنگ اجرا شد.

"دکتر خشایار بدیعی" ، عضو هیات علمی صنایع رنگ ایران و معاون پژوهشی پژوهشکده صنایع رنگ ایران ، درباره ویژگی طرح تصفیه پساب‌ها گفت: در این روش با استفاده از یک کاتالیست که معمولا اکسید یکی از فلزات میانی است، تلاش می‌شود تا مواد رنگی شکسته شده ، به مواد معدنی شامل دی‌اکسید کربن و آب تبدیل شوند. برای این که کاتالیست فعالتر شده و روند کار تسریع شود، نیاز به محرک‌هایی است که یکی از بهترین محرک‌ها ، نور است.

به گفته وی در این تحقیق از نور UV همراه با اکسید کننده قوی ، نظیر آب اکسیژنه استفاده شده است که با ایجاد رادیکال‌های مناسب تلاش شده است که مولکول‌های پایه رنگ شکسته شوند. رادیکال‌های بعدی که ایجاد می‌شوند، بسیار خطرناک هستند که در برخی روش‌ها به آن توجه نمی‌شود.

دکتر بدیعی با اشاره به کاربردهای این طرح گفت: این طرح برای ته رنگ‌ها دیگری که با هیچ روش دیگری عملاً قابل حذف شدن نیستند، بویژه پساب‌های آلی ، بسیار مناسب است.

همچنین این طرح می‌تواند در گندزدایی و رفع آلودگی‌های میکروبی هم مؤثر باشد.

وی گفت: در این روش جدید ، کاتالیست بر روی یک لایه چسب خاصی نشانده شده ، از حرکت آن جلوگیری می‌شود، در حالی که در گذشته این کار با نشاندن بر روی شیشه انجام می‌شد.

معاون پژوهشی پژوهشکده صنایع رنگ ایران در پایان یاد آور شد: هم اکنون این طرح در یکی از کارخانه‌های خودروسازی به کار می‌رود که بر روی ته مانده و گندزایی از این سیستم استفاده می‌شود.


منبع:Isna

  امتیاز: 0.00